Svatý otec: Láska k bližnímu je cestou k poznání Boha

8.1.2015 

Bůh nás v lásce vždycky předchází – kázal papež František při první mši letošního kalendářního roku v kapli Domu sv. Marty za účasti věřících jedné římské farnosti. Petrův nástupce zdůraznil, že křesťanskou lásku tvoří konkrétní skutky, nikoli slova, a poznamenal, že k poznání Boha nestačí intelekt, ale je nezbytná láska.

V těchto dnech těsně po Vánocích, začal papež svoji homilii, je v liturgii klíčovým slovem „zjevení“. Ježíš se ukazuje ve slavnostech Zjevení a Křtu Páně a také svatby v Káni. „Ale jak vůbec můžeme poznat Boha?“ - tázal se papež. Právě o tom mluví apoštol Jan v dnešním liturgickém čtení (1 Jan 4,7-10). „Náš intelekt, rozum - nestačí,“ pokračoval. – „Bůh se dává zcela poznat v setkání a k setkání rozum nestačí. Je zapotřebí něco víc.“

Bůh je láska! A jedině na cestě lásky můžeš poznat Boha. Lásky rozumné, kterou provází rozum. Avšak lásky! »Jak mohu mít rád to, co neznám?« - namítne někdo. »Měj rád ty, které máš nablízku.« Takové je učení o dvou přikázáních. Nejdůležitější je mít rád Boha, protože On je láska. A za druhé mít rád bližního. Abychom však dosáhli toho prvního, musíme vyjít po schůdcích druhého, to znamená, že láskou k bližnímu dojdeme k poznání Boha, který je láska. Jedině rozumnou, ale milující láskou můžeme dojít k této lásce.

„Proto se máme mít vzájemně rádi – pokračoval papež – protože láska je z Boha. »Každý, kdo miluje, je zrozen z Boha« a k poznání Boha je třeba milovat:

»Kdo miluje, poznává Boha. Kdo nemiluje, Boha nepoznal, protože Bůh je láska«. Není to však láska z televizního seriálu. Nikoli! Láska solidní, silná; láska věčná, která– jak slyšíme v těchto dnech – se zjevuje v Jeho Synu, který nás přišel spasit. Konkrétní láska, tvořená skutky, nikoli slovy. K poznání Boha je třeba celého života. Cesty, cesty lásky, poznání, lásky k bližnímu, lásky k těm, kteří nás nenávidí, lásky ke všem.

»Ne že my jsme milovali Boha, ale že on si zamiloval nás a poslal svého Syna jako smírnou oběť za naše hříchy« - pokračoval papež citací z listu apoštola Jana. „V Ježíši – řekl dále – můžeme kontemplovat lásku Boží a následováním jeho příkladu dojdeme – stupeň po stupni – k lásce Boží, k poznání Boha, který je láska.“ S odkazem na proroka Jeremiáše pak papež připomněl, že „Boží láska nás předchází a miluje nás ještě dříve než ji začneme hledat. Boží láska je totiž jako květ mandloně, který na jaře rozkvétá jako první. Pán nás miluje jako první. Vždycky nám zůstane toto překvapení: Když se přiblížíme k Bohu prokazováním skutků lásky, v modlitbě, ve svatém přijímání, ve Slově Božím, zjistíme, že On už tam je jako první a čeká na nás. Tolik nás miluje.“

Papež pak obrátil pozornost k dnešnímu evangeliu (Mk 6,34-44), které podává, jak Ježíš rozmnožil chleby a ryby. Pán – řekl Svatý otec – „měl soucit s lidmi, kteří za ním přišli, aby mu naslouchali, protože »byli jako ovce bez pastýře«, dezorientovaní. I dnes – dodal – je mnoho lidí v našich městech a v našich zemích dezorientováno. Proto Ježíš učí a lidé mu naslouchají. »Když se připozdilo« a Ježíš řekl učedníkům, aby dali lidem najíst, odpovědí mu trochu nervózně. I tady Bůh předešel učedníky, kteří nic nechápali.“

Taková je láska Boží. Stále na nás čeká, stále nás překvapuje. Je to Otec, náš Otec, který nás má tolik rád, že je vždycky připraven nám odpustit. Vždycky! Nikoli jednou, sedmdesát sedmkrát. Vždycky! Jako otec plný lásky. Abychom tohoto Boha, který je láska, poznali, musíme stoupat po stupních lásky k bližnímu, po schůdcích lásky k bližnímu, skutcích lásky, skutcích milosrdenství, kterému nás učil Pán. Kéž nám v těchto dnech, kdy nás církev nechává přemýšlet o Božím zjevení, daruje Pán milost poznat Jej cestou lásky.

Končil papež František dnešní homilii v Domě sv. Marty. V samotném úvodu ranní bohoslužby papež připomněl včerejší události v Paříži:

Včerejší atentát v Paříži nás vede k zamyšlení na množstvím krutosti, lidské krutosti, nad spoustou terorismu jak izolovaného, tak tohoto státního. Jaké krutosti je člověk schopen! Modleme se při této mši za četné oběti této krutosti. A prosme také za ukrutníky, aby Pán změnil jejich srdce.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.