Dnes jsou všichni nespokojení, zítra budou nadšení

22.5.2014 

P. David Neuhaus SJ k papežově cestě do Svaté země

Stejně jako v případě jiných návštěv jsou přípravy velmi intenzívní. Snažíme se všechno stihnout – a především zachovat entuziasmus z papežova příjezdu – říká pro Vatikánský rozhlas P. David Neuhaus SJ, vikář jeruzalémského patriarchy pro hebrejskojazyčné katolíky před příjezdem papeže Františka do Svaté země, který se počítá na dny.

Návštěva to bude velmi intenzívní, zhuštěná do pouhých tří dní. Dokáže uspokojit všechny místní komunity, které papeže očekávají, i židovskou a muslimskou společnost?

V odpověď na tuto otázku mohu říct dvě věci. Zaprvé: v této chvíli není spokojený nikdo. Jsem nicméně přesvědčen – a říkám to na základě zkušenosti s předchozími papežskými návštěvami - že nakonec se dostane satisfakce všem. Nyní je nespokojenost především proto, že návštěva bude krátká. Nepočítalo se dostatečně s křesťany žijícími na severu. Papež nepojede navštívit křesťany do Galileje. Samozřejmě jsou pozváni do Betléma, ačkoli i tam budou možnosti velmi omezené, pokud jde o mši, kterou bude papež sloužit na Náměstí jesliček. Každý den dostávám stížnosti a projevy lítosti: ale otče, vy to nechápete, není místo, všichni se chtějí s papežem setkat, ale není jak... to je tedy současná atmosféra příprav. Snažíme se proto všechny povzbudit, aby se papežovy pouti účastnili celým srdcem, i když se jim snad nepodaří zahlédnout jej osobně a nebudou moci být v jeho přítomnosti. Jsem si však jist, že nám František přinese svůj optimismus a radost. Jak víme, on je apoštolem naděje. Proto jsem si naprosto jist, že po návštěvě budou všichni nadšení. Nyní ovšem máme mnoho práce a cítíme i určité zklamání, protože začínáme zjišťovat, kdo se bude moci účastnit setkání s papežem a kdo z nich bude vyloučený.

Je tomu podobně také s muslimskými a židovskými komunitami?

Pokud jde o mezináboženský dialog, návštěva se po této stránce řídí tím, co dělali sv. Jan Pavel II. a Benedikt XVI. Na programu jsou setkání jak pro muslimy tak pro Židy. Myslím, že očekávají příjezd papeže, protože vědí, že je přítelem Židů i palestinského národa nebo Arabů obecně. Papež je člověkem dialogu. Proto jej jako partneři mezináboženského dialogu očekávají plni entuziasmu. Je nicméně třeba říct, že – slovy papeže samého – jeho návštěva se soustředí na ekumenické vztahy. Bude výrazným znamením připomínajícím, že povinností nás křesťanů je usilovat o jednotu. V kontextu situace na Blízkém východě je to důležité svědectví. Naše svědectví a jeho autenticita má základ v naší jednotě.

Znáte dobře každodenní život ve Svaté zemi. Vnímáte oživení ekumenických vztahů jako aktuální problém?

Myslím, že je to nezbytné, protože tak se ukazuje, že tvoříme jediné tělo. Na úrovni obyčejných setkání věřících, v jejich každodenním životě se to děje. Více práce zůstává na úrovni představených, patriarchů, aby dokázali přečíst znamení, kterým je setkání papeže s patriarchou Bartolomějem, více spolupracovali a začali opět usilovat o jednotu, což by se mělo projevovat v oficiální spolupráci mezi církvemi a institucemi. Obyčejní věřící už to tak dělají. Radují se ze znamení, které chce papež vyslat církevním představeným. Na druhou stranu je setkání papeže s patriarchou také velmi důležité pro naše bratry Židy a muslimy. Jde o to, aby pochopili, že Kristovi učedníci tvoří jedno tělo.

Co si vy osobně slibujete od této návštěvy? Doufám – a nejen já – že papež, který překvapil svět, udivil Řím a překvapuje nás na všech frontách, překvapí něčím také u nás. Potřebujeme, aby někdo probudil naši představivost. Naše představivost je totiž dost ohraničená poměry, v kterých žijeme. Situace často není lehká. Je tu mnoho roztržek, animozit. Doufám, že nás papež nakazí svou radostí a překvapí svým poselstvím. Jemu to jde lehce. V několika prostých slovech dokáže vyjádřit naši identitu a naše poslání. Už v minulosti nás takhle překvapil Jan Pavel II. A také Benedikt XVI. nás překvapil. Ještě předtím papež Pavel VI. představil jasnou vizi toho, kým máme být a co máme dělat. Bylo to nádherné a byla to pro nás inspirace na mnoho let. Totéž očekáváme také od papeže Františka. Připravujeme se na překvapení, které pro nás připravil, aby nás obnovil a posilnil naši víru.

Hovořil P. David Neuhaus SJ, vikář jeruzalémského patriarchy pro hebrejskojazyčné katolíky.

Přeložila Johana Bronková

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.