17.2.2014
Vatikánskému rozhlasu se hned v pátek svěřil se svými bezprostředními dojmy z návštěvy u Svatého otce také plzeňský biskup František Radkovský:
„Bylo to mimořádné setkání. My sami jsme byli velice zvědaví, jak to bude probíhat, protože jsme sledovali, jak se Svatopetrské náměstí postupně plní zamilovanými, s nimiž se - myslím poprvé - na svatého Valentýna papež setkal, a bylo tam opravdu více lidí než na generální audienci ve středu. Mohli jsme to svrchu vidět. Čekali jsme tedy, ale Svatý otec si na nás opravdu udělal čas. Byli jsme trošku nervózní, že bude muset odejít a ze začátku vypadal trochu unaveně, ale potom ožil. Dostali jsme jednak jeho psané poselství, jednak mluvil on sám a potom jsme se mohli ptát my. Dotazy byly různé a myslím, že celé to bylo velice hezké. Potom se ptal i on sám. Bylo vidět, že je jednak dobře informovaný. Ptal se např. na kněžský dorost, jak to vypadá s ostatními náboženstvími a ostatními křesťanskými církvemi. Jak to vypadá např. se zpovědí a jestli se u nás ještě normálně zpovídá. Mohli jsme jej tedy ujistit, že ano, a že v tomto směru je to u nás, díky Bohu, dobré. Bylo vidět, že je rád, když měl kardinál Duka na začátku úvodní řeč a řekl že máme i svoje rádio a televizi (Proglas, NOE). Tomu se s uznáním podivil a řekl, že je to velmi dobré. Některé dotazy a odpovědi byly velice hezké. Např. o tom, co považuje za nejdůležitější a poukázal přitom na modlitbu a že už vlastně v počátcích první biskupové, tedy apoštolové zřídili funkci jáhnů, aby se sami mohli věnovat modlitbě a hlásání Slova.
Dotazů byl hodně. Trochu bylo nevýhodou, že poměrně potichu mluví, takže když jsme byli v tom velkém kruhu, neslyšeli jsme všechno úplně precizně. Dále musím říci, že bylo pěkné, když jsme mu mohli poděkovat za to, jakým způsobem funguje a jaký dává příklad. A já jsem říkal, že má u nás mnoho sympatizantů i mezi nevěřícími, což je pravda.
A potom bylo vidět, jak vtipně dokáže hned odpovědět. Když se totiž ptal na případy sexuálního zneužití a my jsme mohli říci, že jich u nás, díky Bohu, není mnoho, a já jsem tam při té příležitosti poznamenal, že parodoxně díky komunismu se tyto věci u nás nerozmohly, tak na to poznamenal, že zítra bude v novinách o tom, jak český biskup z Česka děkoval komunismu (smích). No ale na tom něco opravdu je..
Jinak jsem mu pak říkal, že mu děkuji za exhortaci Evangelii gaudium, že je pro nás opravdu velice užitečná a velice odpovídá naší situaci. A on sám k tomu tak pokorně poznamenal: „No, doufejme, že to bude k něčemu užitečné.“ My si však uvědomujeme, že ano, a že on mluví přesně o těch otázkách, které si klademe a které nás pálí, a ukazuje kudy dál anebo aspoň povzbuzuje, abychom šli dál tím směrem. Tak to sami vnímáme. Toto tedy považuji za velice užitečné a velice důležité.
Musím říci, že celkový jeho postoj byl velice bratrský a neformální, což je hezké a právě dnes lidi oslovuje. Toto činí jeho obraz lidem přístupný, přitažlivý a sympatický a to je dobře.
Jinak, potom jsme viděli, když v poledne skončil a šel dolů mezi ty mladé páry, to jeho velké nasazení a co všechno vydrží, za což jsme jej také chválili. Ale on na to řekl: »Já nedělám nic víc, než co dělali moji předchůdci« . Přece jenom však víme, že to jeho nasazení je veliké. Říkal také, že dělá totéž, co jako biskup v Argentině. Víme však, že tady je to samozřejmě v jiných rozměrech, takže je to velice náročné. Například v tu středu na generální audienci, na kterou jsem přišel spolu s dalšími později, protože jsme předtím byli na Kongregaci pro svatořečení, bylo již po desáté hodině a vše již bylo v plném proudu a on skončil až ve 13 hodin, což je tedy obrovský výkon na člověka v jeho věku, který není úplně zdravý, což je na něm také vidět. To je zkrátka podivuhodné. Je to člověk, který se v této službě stravuje pro druhé a pro církev, a to je obdivuhodné. Díky Bohu za něho.“
(odvysíláno v sobotu 16.2.)
Milan Glaser
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.