Remi Brague: Hrozí nám, že ztratíme schopnost přijímat a dál předávat

23.10.2012 

„Novináři jsou moderní sofisté,“ řekl francouzský prof. dějin filosofie Rémi Brague v rozhovoru pro italský deník Avvenire, který tomuto čerstvému laureátovi ceny Nadace Josepha Ratzingera položil pár otázek těsně po přednášce, kterou včera pronesl na Italské katolické univerzitě v Miláně. Proč nechtějí současníci mít nic společného s minulostí?

Západní člověk nebo víceméně intelektuál z této části světa, má o minulosti velmi negativní obraz a představuje si ji jako nepřetržitý řetěz zločinů. V tomto popisu je určité zrnko pravdy, které však vede Západ k nenávisti vůči sobě samému. Je pravdou, že jsme objevili, dobyli a podřídili si zbytek světa, který jsme kolonizovali… Hlavní problém je však naše inklinace k tomu, že vypočítáváme hříchy, ale nečekáme rozhřešení, odpuštění, což je perverzní, protože to znemožňuje jednat a paralyzuje nás. Abychom se tohoto komplexu zbavili, musíme vypočítávání hříchů doplnit, tedy učinit je pozitivním za pomoci absoluce, rozhřešení. Toto odpuštění však může přijít jenom od Boha
– říká Rémi Brague, který vzápětí vysvětluje důsledky onoho odtrhávání se od minulosti:

Hrozí nám tak, že ztratíme schopnost přijímat a dál předávat. Náš vztah k minulosti totiž infikuje tuto schopnost. Jsme už ve velmi pokročilém stadiu tohoto procesu, který se dotýká samotného jazyka. Zmiňme jen, jak ambivalentní je dnes výraz „tradice“. Chutnají nám např. pokrmy „tradičních“ receptur a ošíváme se, jakmile slyšíme o „tradičním“ manželství. Na filosofické rovině je tradice přijímána, když má význam teleologický, jestliže oním telos – cílem - jsme my sami. Hodnotíme ji však negativně, chápeme-li ji jako podání, což je vlastní význam latinského traditio“
– podotýká francouzský filosof a pokračuje:

Problémem dneška je proto odvaha, protože k předávání něčeho, k přípravě budoucnosti je zapotřebí odvahy, tedy určité nespokojenosti s tím, co nám předala minulost. Proto je zapotřebí přemýšlet, hledat srozumitelný jazyk a převádět myšlenky směrem k masám. Média mají děsivou odpovědnost za to, že masám nepředávají ideje, které však lidé nesmírně potřebují. Novináři si počínají jako sofisté, které popisuje Platón: opakují a opakují to, co se opakuje kolem…
– končí svou reflexi Remi Brague v rozhovoru pro italský deník Avvenire (23.10.2012).

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.