11.10.2012
„Jestliže dnes Církev vyhlašuje nový rok víry a novou evangelizaci, pak ne proto, aby uctila nějaké výročí, nýbrž protože ji potřebuje ještě více než před padesáti lety,“ řekl Benedikt XVI. v homilii při dnešní liturgické slavnosti na náměstí Svatého Petra, která zahájila Rok víry v den, kdy uplynulo přesně 50 let od zahájení II. vatikánského koncilu.
Za přítomnosti více než 400 kardinálů a biskupů z celého světa, zástupců bratrských církví reprezentovaných konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a primasem anglikánského společenství Rowanem Williamsem, Svatý otec připomněl, že poslední ekumenický sněm chtěl především „dát zazářit pravdě a kráse víry v aktuální situaci dneška“. Jeho cíl byl tedy stejný jako dnes, evangelizovat, hlásat Krista současnému člověku.
Eucharistické slavnosti se zúčastnilo na 40 tisíc lidí z různých koutů světa, řeholníci z římských generálních domů a pestrý zástup poutníků i turistů. Všeobecnost katolické církve odrážely také přímluvy věřících, přednesené v čínštině, arabštině, portugalštině a swahili. Oproti tomu liturgická čtení zazněla v angličtině a řečtině. Latinské evangelium pak bylo čteno z evangeliáře užitého rovněž při inauguraci II. vatikánského koncilu. Podobně jako před padesáti lety bylo pak otevřené vystaveno na zvláštním „trůnu“ Božího slova.
Benedikt XVI. ve své homilii mimo jiné řekl:
„Duchovní zpustošení v těchto desetiletích pokročilo. Co znamenal život a svět bez Boha, bylo možné poznat z některých tragických stránek dějin už během koncilu, ale nyní to vidíme kolem sebe každý den. Rozšířila se prázdnota. Avšak, právě vycházíme-li ze zkušenosti této pouště, této prázdnoty, můžeme nově objevit radost z víry a její životní význam pro sebe, muže i ženy. Na poušti se objevuje hodnota toho, co je pro život podstatné. V současném světě tak existuje bezpočet znamení, která nezřídka - implicitně či negativně - vyjadřují žízeň po Bohu, po nejzazším smyslu života. A na poušti jsou zapotřebí především lidé víry, kteří svým vlastním životem ukazují cestu k zaslíbené zemi a tak udržují naději v bdělém stavu. Žitá víra otevírá srdce k Boží milosti, která osvobozuje od pesimismu. Evangelizovat znamená dnes více než jindy dosvědčovat nový život proměněný Bohem a tak ukazovat cestu. První čtení mluvilo o moudrosti pocestného (srov. Sir 34, 9-13). Cesta je metaforou života a moudrý pocestný je ten, který si osvojil umění žít a může jej sdílet bratřími, jako je tomu mezi poutníky putujícími do Santiaga de Compostela nebo při jiných poutích, které se nikoli náhodou v těchto letech vracejí do módy. Jak je možné, že dnes tolik lidí vnímá potřebu vydávat se na tyto poutě? Není tomu snad proto, že v nich nalézají nebo alespoň tuší smysl svojí existence ve světě? Můžeme tedy tento Rok víry pojmout jako putování pouštěmi současného světa, na které si s sebou bereme jenom to podstatné: ani hůl, ani mošnu, ani chléb, ani peníze, ani dvoje šaty – jak praví Pán apoštolům, které posílá na cestu (srov. Lk 9,3), nýbrž evangelium a víru církve, kterou jasně vyjadřují dokumenty Druhého vatikánského koncilu stejně jako Katechismus katolické církve publikovaný před dvaceti lety.“
PLNÉ ZNĚNÍ homilie Benedikta XVI. je ZDE
Součástí slavnostního zahájení Roku víry je také světelný průvod, který se koná ve 20h. Procesí vyjde stejně jako před padesáti lety od Andělského hradu a skončí na náměstí sv. Petra, kde účastníkům požehná Svatý otec.
Johana Bronková
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.