19.5.2012
Blaženější je dávat než dostávat, připomněl dnes Benedikt XVI. slovy sv. Pavla (Sk 20,35) základní orientaci katolických laiků. Obrátil se tak ke členům tří italských dobrovolnických asociací, jejichž členové přijeli do auly Pavla VI. oslavit výročí založení svých mateřských organizací [ 40 let trvání Federace křesťanských organizací mezinárodní dobrovolnické činnosti (Federazione organismi cristiani servizio internazionale volontariato, FOCSIV), 80 let od založení Církevního hnutí pro kulturu ( Movimento ecclesiale di impegno culturale, MEIC) a 40 let od vzniku Hnutí křesťanských pracovníků (Movimento cristiano lavoratori, MCL)].
Svatý otec v úvodu své promluvy poukázal na nerozlučnou trojici odvětví, v nichž se přítomní katoličtí laici angažují – kultura, dobrovolnická činnost a pracovní svět.
„Tyto tři oblasti pojí společný jmenovatel – darování sebe samého. Práce v kultuře, zejména na školách a univerzitách (...) se neomezuje na pouhé předávání odborných a teoretických znalostí, nýbrž znamená darovat se ve slově a příkladu. Dobrovolník nedává především věci, nýbrž se vydává v konkrétní pomoci nejpotřebnějším. A konečně práce není prostředkem individuálního zisku, avšak vynaložením vlastních schopností v duchu služby.“
Pro katolíka se však tento přístup obohacuje o další odstín – jeho činnost má pohánět láska, pokračoval Benedikt XVI. Znamená to hledět Kristovýma očima a kromě vnějších nezbytných potřeb věnovat také laskyplnný pohled či gesto. Ty se však rodí pouze z niterného vztahu s Bohem, který nás miloval jako první:
„Drazí přátele, právě vy šíříte logiku daru – často tak znevažovanou – a svědčíte o ni. Dát vlastní čas, schopnosti a dovednosti, vzdělání, profesionalitu – jedním slovem – věnovat druhému pozornost, aniž bych na tomto světě čekal odplatu. Činíte dobro jiným, ale i sami odhalujete niterné štěstí podle Kristovy logiky, který se cele vydal.“
Vůbec poprvé zažíváme tuto nezištnou lásku v rodině. Pokud tomu tak není, rodina se vzdaluje své přirozenosti a zažívá krizi, upozornil Benedikt XVI. a dodal: V encyklice Caritas in veritare jsem chtěl rodinný model bezvýhradného darování rozšířit na univerzální dimenzi. Samotná spravedlnost totiž nepostačuje:
„Solidarita znamená především to, že všichni cítí odpovědnost za všechny, a nemůže být tedy delegována pouze na stát. Zatímco dříve bylo možno se domnívat, že nejprve je třeba usilovat o spravedlnost a nezištnost přijde později, jako doplněk, pak dnes je jasné, že bez nezištnosti nelze dosáhnout ani spravedlnosti. (...) Nezištnost nelze sice koupit na trhu, ani ji předepsat ze zákona, avšak přesto trh a politika potřebují lidi, kteří jsou schopni se navzájem darovat (Caritas in veritate, 38 a 39),“
vytýčil Svatý otec zásadní směřování pro zhruba 8000 laiků ze tří italských katolických asociací, které dnes přijal na zvláštní audienci.
Jana Gruberová
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.