Nonkonformní ortodoxie amerického kardinála

1.3.2012 

Kardinál Timothy Dolan na konzistoři v Římě

V dnešní společnosti se zřetelně projevuje otevřenost k transcendenci a to i na místech, která jsou obvykle považována za „materialistická“ jako masmédia, showbusiness, finančnictví, politika nebo umění. S takto optimistickým nastavením vystoupil v promluvě před kardinály shromážděnými na nedávné konzistoři arcibiskup New Yorku, neo-kardinál Timothy Michael Dolan.

Dvaašedesátiletý rodák ze St. Luis (Missouri), který byl na konci roku 2010 zvolen do čela katolické biskupské konference Spojených států, dostal záhy přízvisko „Americký papež“. Když se před třemi lety ujímal nejvýznamnější americké arcidiecéze, prohlásil: „Můj cíl je jeden jediný: totiž setkávat se s lidmi a zase s lidmi“. Mýlil by se, kdo by za těmito slovy hledal člověka bezpáteřně vyhledávající souhlas většiny. Naopak. Kardinál Dolan je v doktríně neochvějný, zároveň otevřený k sociálním otázkám a dobře obeznámený s moderní kulturou, poznamenávají komentátoři. V době, kdy americkou veřejností hýbaly pedofilní skandály a kdekdo se pokoušel vinit z nich přímo Benedikta XVI., neváhal Dolan ostře kritizovat New York Times. Nyní pozvedá hlas proti rozhodnutím Obamovy administrativy, která chce od příštího roku nutit církve a náboženské společnosti, aby přispívaly na pojistění pokrývající náklady na antikoncepci a potraty: „prezident nám dává rok na to, abychom se naučili znásilňovat své svědomí... jeho rozhodnutí je tedy přinejmenším ukvapené,“ popsal situaci šéf amerických biskupů.

Podobně lapidární řeč překvapila také kolegy nově jmenovaného kardinála během únorové konzitoře: K nové evangelizaci patří úsměv, ne zvednuté obočí, řekl arcibiskup Dolan a razantně odmítl představu New Yorku jako „hlavního města sekularizované kultury,“ jak mu bylo podsouváno. Vidí své město jako pole připravené k setbě, mimo jiné i skrze evidentní otevřenost k transcendenci i tam, kde by se člověk nenadál. Americký kardinál neváhal vyzvat teology, aby mluvili o víře jako děti: „potřebujeme znovu slyšet jako děti o víře, o věčné pravdě, o kráse a prostotě Ježíše a jeho Církve“. Křesťané mají být „pevní“, ale nikdy „triumfalističtí“, mají uznávat, že sama Církev stále znovu potřebuje být evangelizována, kázal americký kardinál před konzistorním shromážděním.

Vystoupení arcibiskupa New Yorku kardinály nadchlo a upřelo pozornost na tohoto Američana, jehož nonkonformismus se projevil i během zdvořilostních setkání. Salvy smíchu zasypaly nejen jeho diecézany, kteří s ním přijeli slavit, ale také důstojné spolubratry z římské kurie. Nejznámější americký vatikanista, John Allen (nedávno publikoval také knihu rozhovorů s arcibiskupem Dolanem, A People of Hope), označil kardinála Dolana - s odkazem na jeho komunikační schopnosti - za „rockstar“ konzistoře. A newyorský arcibiskup se nezapřel ani na papežské audienci. Přivedl svou čtyřiaosmdesátiletou matku a požádal papeže, aby ji prohlásil za „první dámu kardinálského kolégia“. Papež Benedikt se na to k paní Shirley obrátil řka: „Na matku kardinála vypadáte příliš mladě!“ Načež ona s pohotovností zřejmě rodovou opáčila: „A je to prohlášení neomylné?“

Kardinál Timothy Dolan neváhá setkávat se s mladými newyorčany v hospodě a odpovídat na jejich otázky. Komunikuje s nimi také přes svůj blog, na který psal i během římského pobytu. Vyprávěl o svém probuzení ve Věčném města, o zpovědi, mši a nezbytné pastasciutta. Zároveň svým čtenářům doporučil, aby jej v časté zpovědi následovali. Na druhou stranu jídlo zůstává jeho slabou stránkou: poslední rok se sice odhodlal k dietě a shodil 25 kilo, přesto kardinálský prsten, který dostal od papeže, prý musí nechat rozšířit. „A nebo pomůže postní doba,“ komentuje s víceznačným úsměvem kardinál z New Yorku.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.