18.6.2011
Svatý otec zítra vykoná pastorační návštěvu v San Marino. Setkání s představiteli této nejstarší republiky na světě, mše svatá, odpolední setkání s diplomatickým sborem San Marina a s tamější mládeží - to je program jednodenní pastorační návštěvy Benedikta XVI. v diecézi San Marino-Montefeltro.
Tato diecéze se nachází na území dvou států: Itálie a San Marino nejstarší republiky na světě, jehož ústava byla přijata roku 1600. Tento mini stát, který má necelých 30 tisíc obyvatel na rozloze 60 km čtverečných, se před 150 lety jako jediný z mnoha nezávislých městských států na území apeninského poloostrova nestal součástí sjednocené Itálie díky tomu, že poskytl úkryt Giuseppe Garibaldimu, který se potom postaral o uchování jeho nezávislosti. Nejvyššími představiteli republiky jsou dva kapitáni-regenti, kteří jsou voleni každého půl roku tzv. Velkou generální radou, tedy místním parlamentem, do něhož volí občané San Marina každých pět let. Výkonnou moc zastává tzv. Státní kongres, tvořený deseti ministry, třemi tajemníky a sedmi poslanci. Nejvyšší soudní moc plní tzv. Rada dvanácti, volená Velkou generální radou. Česká republika zde má svého velvyslance, kterým je Pavel Vošalík, jenž sídlí v Římě a je zároveň velvyslancem při Svatém stolci. Republika San Marino leží na hoře Monte Titano s nadmořskou výškou 755 metrů. Středověké městečko je tvořeno třemi pevnostmi spojenými cimbuřím; je obehnáno hradbami a na jeho území přebývá asi desetkrát více turistů než místních obyvatel.
Diecéze San Marino-Montefeltri čítá 81 farností, z nichž v San Marino je jich 12, ostatní se nachází na území italských regionů Marche a Emilia Romagna. Její biskup Luigi Negri přiblížil tuto enklávu Vatikánskému rozhlasu:
„Srdce zdejšího lidu je zásadně orientováno stále ve směru tradice víry, v níž po staletí žil a která umožnila vybudovat autenticky lidskou kulturu a civilizaci. Také sem však zasáhla dlouhá vlna sekularismu a antikatolicismu, který do jisté míry dobyl anebo dobývá rozum. A proto dochází k tomu, že ačkoli se lidé srdcem drží víry, rozumem uvažují jako masmedia. V tom spočívá výrazná slabost místní církve, ale vlastně i skoro všech ostatních církví přinejmenším na Západě Evropy. Tato slabost si žádá, aby se víra opět stala formou kultury.“
Patrně nejvíce se na setkání s Benediktem XVI. těší zdejší mládež...
„Očekávají silná slova, týkající se jejich lidského dříve než křesťanského života, která jim pomohou čelit pokušení přežívat na okraji společnosti, což je bohužel charakteristické pro svět mladých nejenom tady. Mladí nejsou tyrani, ale oběti. Prováděly se na nich ty nejabsurdnější operace ideologické a ekonomické povahy. Jako církev se již dlouho snažíme podchycovat pozitivní příznaky návratu mládeže k církvi, ale pomoc, kterou může poskytnout papež při otevírání církve jejím lidským a křesťanským požadavkům, bude mimořádná. Proto jsem tak důsledně trval na tom, aby se v San Marino konalo také setkání papeže s mládeží.“
Říká biskup Luigi Negri z diecéze San Marino-Montefeltri, kterou zítra navštíví Benedikt XVI.
Milan Glaser
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.