2.12.2010
Osud afrických dětí nakažených virem HIV je dnes nejtragičtějším aspektem epidemie Aids, uvádí předseda Caritas Internationalis, kard. Oscar Rodríguez Maradiaga. Terapie pro nositele viru jsou vyvíjeny především s ohledem na dospělé. Léčení dětí je daleko nádkladnější a obtížněji dostupné. 90 procent nakažených dětí žije v Africe. Pouze 26 procent z nich ale dostane příslušné léky. Ostatní jsou odsouzeny k smrti. Polovina z nich se nedožije dvou let.
V minulém roce Caritas Internationalis iniciovala velkou kampaň ve prospěch dětských obětí AIDS. Vedla mimo jiné jednání s velkými farmaceutickými firmami a s představiteli vlád, s cílem zajistit, aby se s dětmi počítalo stejně jako s dospělými oběťmi choroby. Caritas usiluje nejen o zlevnění léků, ale také o větší dostupnost testů. 90 procent nemocných dětí se nakazilo od matky, která neabsolvovala test HIV, a proto při porodu nedošlo k nezbytným opatřením předcházejícím nákaze, zdůraznil kard. Rodríguez Maradiaga.
Církev je největším poskytovatelem péče o nemocné AIDS na Černém kontinentu. Většina nakažených využívá pomoci některého z katolických center. V některých regionech, zejména v těch, které jsou vzdálené od velkých aglomerací, je Církev jedinou institucí, která se stará o oběti epidemie. Mezi ně patří nejen nemocní, ale také jejich rodina a především osiřelé děti. Jako příklad může být zmíněna s. Beatrice Chipeta, letošní laureátka ceny Opus, udělované katolickou Fordham University v New Yorku, vedenou jezuity. Tato africká řeholnice, přezdívaná Matka Tereza z Malawi, založila ve své vlasti síť sirotčinců . Její pomoci využívá v dnešní Africe více než 4 tisíce dětí denně.
Johana Bronková
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.