27.8.2010
II. vatikánský koncil mezi tradicí a inovací. Kontinuita, odtržení minulosti, ahistoričnost ? tak nadepsal arcibiskup Kurt Koch referát, který dnes v Castelgandolfu zahájil velkou debatu nad chápáním dokumentů posledního koncilu. Kromě papeže se jí účastní jeho bývalí doktorandi, kteří se už víc než 30 let každoročně setkávají se svým někdejším profesorem na letním vědeckém semináři. Na přání Benedikta XVI. v centru letošní debaty stojí Koncil a jeho recepce.
Hlavní referent nepatří do kruhu Ratzingerových žáků. Arcibiskup Kurt Koch, bývalý biskup v Basileji, vystřídal od 1. července kard. Waltera Kaspera v čele Papežské rady pro jednotu křesťanů. Na zasedání přednese dva referáty, první, již zmíněný, se týká hermeneutiky Koncilu, tématem druhého je liturgie, totiž nakolik pokoncilní liturgická reforma odpovídá koncilnímu dokumentu o liturgii, tedy konstituci Sacrosanctum concilium.
Třídenního setkání v Castelgandolfu se účastní na čtyřicet bývalých studentů Josepha Ratzingera. Většina jich pochází z německojazyčných zemí, ale je mezi nimi také jedna Korejka, a po jednom teologovi z Itálie, Irska, Holandska a Indie. V neděli se k úzkému kruhu bývalých doktorandů připojí nová generace studentů, mladí teologové, studující myšlenky Josepha Ratzingera. Rozšiřování Ratzinger Schülerkreis o nové znalce teologie Benedikta XVI. má již tříletou tradici.
Letní setkání v Castelgandolfu po organizační stránce zajišťuje mnichovská Nadace Josepha Ratzingera Papeže Benedikta XVI. Jejím cílem je šíření myšlenek a spirituality současného Petrova nástupce a vydávání jeho knížek. Péčí nadace nedávno vyšel sborník z letního semináře v Castelgandolfu před dvěma lety. Jeho tématem byl vztah evangelia a historické pravdy o Ježíši Kristu.
Johana Bronková
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.