Každý legislativní proces je také výrazem kulturní opce

25.5.2010 

říká mons. Fisichella, kaplan Italského parlamentu

Minulý týden pořádala Papežská rada pro laiky sympozium na téma ?Svědkové Krista v politické obci?. Během audience jeho účastníků Benedikt XVI. zdůraznil, že ?dnes je více než kdy jindy zapotřebí autenticky křesťanských politiků?, kteří budou znát a prosazovat ty hodnoty, jež zaručují autentický rozvoj společnosti: lidský život, rodinu, solidaritu s chudými a úsilí o společné dobro. Italský parlament má svého vlastního kaplana. Je jím arcibiskup Rino Fisichella, předseda Papežské akademie pro život, který se v rozhovoru pro vatikánský rozhlas zamýšlí nad situací křesťanů v politice. Mons. Fisichella odpovídá nejprve na otázku, jakou zodpovědnost mají věřící laici v politice?

?Primární odpovědností je mít jasné povědomí o historické chvíli, kterou prožíváme, a o naléhavých problémech, které je třeba v těchto letech řešit. Mám za to, že politika by měla reflektovat dvě oblasti. Jednak je to formace poskytovaná novým generacím, aby bylo zřejmé, že když se připravuje nový zákon a probíhá legislativní činnost vždycky se tím zároveň vytváří a zavádí určité kulturní stanovisko. To je první a základní dimenze. Z druhé strany je tu však i ona typická a jedinečná odpovědnost za formaci na poli samotného politického života, což mne přivádí ke zjištění, které je zvláště v naší zemi již dlouhou dobu patrné, že totiž úplně zmizela hnutí mládeže uvnitř politických stran.?

Na co by měla být zaměřena formace křesťanů zapojených do politiky?

?Křesťan, který se věnuje politice, si musí uvědomovat, že to, co dělá, není jenom nějaká role, kterou zastává.. a už vůbec to není zaměstnání či jakákoli jiná práce. Pevně doufám, že křesťan, který se angažuje v politice, chápe svou účast jako povolání, které se snaží uskutečňovat jakožto poslání autentického svědka. A první věc, která se od svědka žádá je, aby byl transparentní: tzn. aby se jeho život a obsah jeho sdělení vzájemně osvěcovaly. První dimenzí, která se mi bezděčně vybavuje a kterou je třeba vzít v potaz, je právě důslednost svědectví, jež musí být neseno také hlubokou zkušeností víry a duchovního života.?

Dnešní společnost je prostoupena relativismem. Měli by se dnes křesťanští politici více věnovat obraně rodiny a života?

?Věřím, že v tomto ohledu se mají bezprostředně nasazovat nejenom katolíci, ale všichni lidé, kteří věří v hodnotu života a jsou přesvědčeni o hodnotě pravdy, kterou lze nejenom poznat, ale kterou je třeba vyjádřit a učinit z ní určitou kulturu a odpovídající životní styl. Řekl bych proto, že zejména vztah k životu a především k rodině jsou témata, která přesahují stranickou příslušnost a patří do oblasti úsilí o společné dobro. Myslím, že je důležité, aby se zákony, které jsou přijímány, nezakládaly na relativismu, jenž se snaží vytvářet z individuálních přání lidská práva. Je naopak zapotřebí, aby byla znovu hledána společná platforma, kterou nám v těchto specifických otázkách podává přirozený zákon a přirozené právo.?

Říká mons. Fisichella, kaplan italského parlamentu.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.