Kard. Levada: Apologetika je stále aktuální

1.5.2010 

Církev potřebuje novou apologetiku, tedy jasnou, ale neagresivní odpověď na argumenty těch, kteří znevažují katolickou víru ? domnívá se prefekt Kongregace pro nauku víry. Kard. Levada to řekl na sympoziu, věnovaném této otázce, které se konalo na papežském institutu Regina Apostolorum. Jeho přednášku zveřejnila agentura Zenit.

Americký kardinál zmínil, že apologetika byla po Druhém vatikánském koncilu odsunuta do pozadí, protože se mělo za to, že je výrazem defensivy a agresivity. Ještě před koncilem se začala diskuse o jejím přetvoření na tzv. fundamentální teologii. Několik let po koncilu však apologetika jako samostatná disciplina zcela zmizela ze studijních osnov teologie. Poslání obrany víry a objasňování jejích motivů je však neustále aktuální, poznamenává kard. Levada.

Prefekt Kongregace pro nauku víry dále řekl, že apologetika začala být znovu brána v potaz koncem minulého století v souvislosti s novou evangelizací. Roku 1999 Jan Pavel II. vyzval k jejímu pěstování kanadské biskupy. O devět let později doporučil tuto disciplinu Benedikt XVI. biskupům ze Spojených států, když se ho během návštěvy v USA ptali, jak se vyrovnat s postupujícím sekularismem a relativismem. ?Ve společnosti, která si právem cení hodnoty osobní svobody ? řekl tehdy papež ? musí církev na všech stupních svého učení prosazovat apologetiku, jejímž cílem je potvrzovat pravdivost křesťanského Zjevení, harmonii mezi vírou a rozumem a také správné chápání svobody.?

Kard. Levada poukázal na to, že aktuálnost nové apologetiky vysvítá dnes stále sílící kampaň tzv. nového ateismu, který pomocí bestsellerů a hromadných sdělovacích prostředků šíří znetvořené pojetí křesťanské víry. ?Nová apologetika pro nové tisíciletí ? řekl kard. Levada ? by se měla soustředit na krásu Božího stvoření. Abychom byli věrohodní, musíme klást větší důraz na tajemství a krásu katolické liturgie, svátostnou vizi světa, která nám umožňuje dohlédnout hodnotu krásy stvoření jakožto příslibu nového nebe a nové země.? Podle mínění amerického kardinála může být základem apologetiky obnovená fundamentální teologie, ve které jsou víra a rozum, věrohodnost a pravda nezbytnými základy katolické víry. Noví apologeti se musí zapojit také do dialogu s vědou a technikou, uznat jejich vlastní autonomii, leč nikoli hegemonii. Kard. Levada poznamenal, že mnoho vědců je věřících a proto může být dialog na tomto poli velmi plodný.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.