Římský magistrát pozval účastníky biskupské synody o Africe

20.10.2009 

?Afrika, jaké partnerství pro smíření, spravedlnost, a mír?? Mezinárodní kongres s tímto titulem se konal včera na římském Kapitolu. Organizoval ho Římský magistrát se sekretariátem Biskupské synody, Vatikánským rozhlasem a komunitou Sant´Egidio. Mezi účastníky kongresu byli také někteří otcové, kteří zasedají v těchto dnech ve Vatikánu na biskupské synodě pro Afriku. Kongres připomněl silné spojení mezi Afrikou a Římem, který v určitém smyslu symbolizuje celý svět. Podstatný je rozvoj, který nebude jen rozvojem trhu a zisku, ale bude se týkat lidské bytosti v jejím celku a dovolí Africkému kontinentu uskutečnit jeho možnosti.

?Neexistuje úspěšný rozvojový projekt nebo technické řešení, pokud nebude stát na hodnotách a uznávat univerzální hodnotu lidské osoby,? uvedl primátor Říma Gianni Alemanno.

?Nestačí sociologické analýzy?, dodává mons. Nicola Eterović, generální sekretář Biskupské synody. ?Vyřešit problémy Afriky lze pouze za inspirace evangeliem.?

?Je třeba konat dílo evangelizace, ba dokonce nové evangelizace, která má na zřeteli rychlé sociální změny, jež přinášejí naše doba a fenomén světové globalizace. To znamená mírnit rány způsobené chudobou, nemocemi, násilím a válkami, novými formami kolonialismu a otroctví, jejichž hlavními oběťmi jsou osoby nejzranitelnější: mládež a ženy.?

Říká mons. Eterović. Hledáme ?partnerství respektu a rovnosti, které zahrne všechny a odstraní diskriminace, rozdělení a malicherné spory?, uvedl ředitel Vatikánského rozhlasu otec Federico Lombardi:

?Hnutí partnerství s Afrikou a pro Afriku, jež chceme podpořit, se neomezuje jenom na působení církevních institucí, i když některé z nich hrají roli původce. Toto partnerství nemůže nezahrnovat ? alespoň v úmyslech ? celou občanskou společnost, protože ve své podstatě a také ve svých okolnostech musí nést prvky, které budují smíření, spravedlnost a mír, tedy ideály, způsoby bytí, které jsou univerzální, jsou všech a pro všechny.? ?Afrika je místem, kde se prověřuje mezinárodní svědomí?, dodává profesor Andrea Richardi, zakladatel komunity Sant´Egidio, ?a nyní je čas, aby tento kontinent spatřil nový začátek, obrátil se ke svému největšímu bohatství ? ke svému lidu.?

?Imigraci je třeba chápat v širším kontextu než je každodenní politická debata. Imigrace se nezastaví hranicemi, imigrace v Africe se zastaví rozvojem, spoluprací, tím, že se dá možnost Afričanům, kteří chtějí budovat svou zemi, budoucnost, lepší kontinent.?

Říká Andrea Riccardi, zakladatel komunity Sant´Egidio.
U koncepce ?EurAfrika? se pozastavil mons. Laurent Monsengwo Pasinka, arcibiskup Kinshasy v Demokratické republice Kongo, který připomněl, že je důležité, aby Afričané neopouštěli svůj vlastní kontinent:

?Chceme, aby Afrika zůstala v Africe. Dejme tedy dohromady naše inteligence, inteligence Jihu i Severu, a vytvořme tak šťastnější svět, v němž už nebude platit zákon síly, ale zákon práva.?

Na potřebu ?dobré vlády? se ve svém příspěvku soustředil mons. José Camnate Na Bissinga, biskupa z Bissaub:

?Jestliže je špatné vládnutí a krize hodnot hlavní příčinou současných konfliktů v Africe, pak dobré vládnutí a výchova k hodnotám musí být klíčem k mírovému procesu ve společenských vztazích.?

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.