Benedikt XVI. chystá apoštolskou konstituci pro anglikány, toužící po plném církevním společenství

20.10.2009 

Benedikt XVI. připravuje Apoštolskou konstituci pro anglikány, kteří chtějí vstoupit do plného společenství s katolickou církví. Je to odpověď na početné žádosti jednotlivců i celých struktur anglikánského společenství, adresovaných Svatému stolci. Oznámil to dnes na tiskové konferenci ve Vatikánu prefekt Kongregace pro nauku víry kard. William Levada. Primas anglikánského společenství, Canterburský arcibiskup Rovan Williams, na souběžné tiskové konferenci v Londýně spolu s katolickým primasem, Westminsterským arcibiskupem Vincentem Nicholsem, ve společném prohlášení přijali toto papežovo rozhodnutí s uspokojením jako výsledek a plod uplynulých desetiletí ekumenického dialogu.

Vzhledem k tomu, že žádosti anglikánů o plné společenství, které přicházejí z různých zemí, jsou velmi početné, Benedikt XVI. ustanoví zmíněnou konstitucí tzv. personální ordinariáty, které budou v jednotlivých zemích umožňovat anglikánským věřícím, kněžím i biskupům vstupovat do plného společenství s katolickou církví. Zároveň tak bude zachována možnost, řekl dále kard. Levada, podržet specifické prvky anglikánského, liturgického a spirituálního dědictví, které nejsou v rozporu s naukou katolické církve.

Apoštolská konstituce, která bude zanedlouho publikována, je rozumnou, ba dokonce nutnou odpovědí na globální fenomén; nabízí jediný kanonický model univerzální církve, který lze přizpůsobit na různé lokální situace a přitom je, co do své aplikace, spravedlivý ke všem ex-anglikánům. Kardinál Levada dále vysvětlil:

?Podle tohoto modelu bude možné, aby ženatí anglikánští seminaristé mohli být vysvěceni na katolické kněze. Biskupské svěcení však ve shodě s katolickou i pravoslavnou tradicí nebude udělováno ženatým kněžím. Apoštolská konstituce proto stanoví, že v čele personálního ordinariátu bude moci stanout buď neženatý kněz nebo neženatý biskup.?

Personální ordinariáty, řekl dále kard. Levada, budou ustanovovány podle potřeby po dohodě s biskupskými konferencemi příslušných zemí a jejich kanonické struktury se budou podobat vojenským ordinariátům. Zvláštní pozornost bude věnována přípravě seminaristů:

?Seminaristé personálního ordinariátu budou formováni spolu s katolickými seminaristy, ale ordinariát si může otevřít i vlastní seminář, aby tak vyšel vstříc zvláštním potřebám formace v rámci anglikánského dědictví.?

Personální ordinariáty, které budou ustanoveny zmíněnou apoštolskou konstitucí Benedikta XVI., řekl v závěru kard. Levada, jsou dalším krokem k uskutečnění touhy po plném a viditelném sjednocení v jediné církvi, což je jeden z hlavních cílů ekumenického hnutí.

Žádosti o plné společenství s katolickou církví se začaly hromadit zejména po té, co některá anglikánská společenství začala udělovat kněžská a biskupská svěcení ženám, a zejména poté, co se některé segmenty anglikánského společenství vzdálily od společného biblického učení o lidské sexualitě, začaly žehnat homosexuálním svazkům a udělovat svěcení deklarovaným homosexuálům. Anglikáni žádající o plné společenství ? přibližně 40 biskupů, stovky kněží a patrně statisíce věřících laiků - vyjadřují souhlas s katolickou vírou, jak ji podává Katechismus katolické církve, a s petrovskou službou jakožto elementem, který chtěl Kristus pro svou církev.

Primas anglikánského společenství, Canterburský arcibiskup Rowan Williams za přítomnosti katolického primase, Westministerského arcibiskupa Nicholse komentoval novou situaci na poli ekumenického dialogu během tiskové konference v Londýně takto:

?Máme za to, že nelze nic dosáhnout tím, když jedna strana získává body na úkor druhé, anebo se vydá cestou separace, když je možná spolupráce. Proto první a nejdůležitější věcí, kterou chci říci, je, že to, co se dnes děje, nepředstavuje nějaký zlom ve vzájemných vztazích našich společenství.?

Anglikánský primas zdůraznil, že ekumenický dialog pokračuje dál, a označil za pozoruhodné to, že koncepce a ideje stojící v pozadí chystané konstituce, ba i ona sama, je plodem dlouholetých společných rozhovorů a modliteb obou společenství.

?Myslím, že je velmi důležité pro nás, pro anglikánské společenství, přijmout s uznáním to, co bylo dosaženo, že totiž máme s katolickou církví společné liturgické a spirituální dědictví a že vůle pokračovat v našich ekumenických vztazích, v našich rozhovorech zůstává nezměněna. Nevíme, ovšem přesně, jaký bude konečný výsledek ve specifických kontextech, zejména v Anglii a Welsu.?

Řekl anglikánský primas Rowan Williams k připravované apoštolské konstituci Benedikta XVI.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.