10.8.2009
Kulturní apostasie Evropy byla tématem přednášky, kterou pronesl arcibiskup Angelo Amato na katolické universitě Notre Dame ve Spojených státech. Prefekt Kongregace pro svatořečení provedl analýzu procesů odkřesťanštění starého kontinentu a poukázal na nezbytnost návratu ke křesťanským kořenům při budování společné totožnosti. Podle arcibiskupa Amata právě emancipace ve vztahu k Bohu a Jeho zákonům vede k postojům a rozhodnutím, které vyvolávají morální odpor. Jde o záležitosti jako klonování lidí, euthanasie či legislativní akceptace soužití osob téhož pohlaví.
?Bádání odervané od etiky umožňuje člověku, aby stejně jako v ekonomice či politice, také v biomedicíně a biotechnologii beztrestně zacházel s životem jiných lidských bytostí, zejména těch nejslabších a nejbezbrannějších? ? řekl arcibiskup Amato. Nedostatek úcty k životu přináší potom i popření přirozené povahy rodiny. V této souvislosti zůstává otázkou i projekt evropského sjednocení, které nelze uskutečnit jedině na rovině ekonomické a politické. Je zapotřebí také syntézy hodnot předávaných tradicí, míní prefekt Kongregace pro svatořečení. A k nim patří mimo jiné také starořecká idea spojovat demokracii se zásadou dobrých zákonů (eunomia), opírajících se o morální normy, vyvěrající z přirozeného zákona.
Druhý zdrojem evropských hodnot je křesťanství se svým důrazem na přítomnost Boha ve veřejném životě. ?Bojovný ateizmus by státu nezajistil právo,? ? říká arcibiskup Amato. Proto se katolická církev neomezuje jenom na kritiku ideologického a politického sekularismu, ale neustále se domáhá pozitivní světskosti, která doceňuje přínos křesťanství a jeho přitakání životu, svobodě, demokracii a respektování každé lidské bytosti.
Milan Glaser
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.