Jedinost Boha je těsně spjata s jednotou lidské rodiny

12.5.2009 

Benedikt XVI. u Velkého muftího, Jeruzalém - Chrámová hora

Drazí muslimští přátelé,
as-salámu ?alajkum! Pokoj s vámi!

Srdečně děkuji velkému muftímu, Muhammadovi Ahmadu Husajnovi, dále řediteli Jeruzalémské islámské nadace Waqf, Šejku Mohammedovi Azzam al-Khatib al-Tamimimu, a předsedovi nadační rady Awqáf, Šejku Abdelovi Azimu Salhabovi, za laskavá slova, která mi jménem vás všech adresovali na uvítanou. Jsem hluboce vděčný za pozvání k návštěvě tohoto posvátného místa a s radostí skládám svůj uctivý pozdrav představitelům islámské komunity v Jeruzalémě.

Skalní dóm vede naše srdce a mysl, abychom uvažovali nad tajemstvím stvoření a Abrahamovou vírou. Zde se setkávají cesty tří velkých světových monoteistických náboženství a připomínají nám, co mají společného. Všechna věří v jediného Boha, stvořitele a vládce všeho. Všechna za svého předka uznávají Abrahama, muže víry, kterému Bůh udělil zvláštní požehnání. Všechna získala během staletí zástupy následovníků a inspirovala obrovský duchovní, intelektuální a kulturní odkaz.

Ve světě, který je drásán rozdělením, slouží toto posvátné místo jako podnět a kromě toho představuje výzvu pro lidi dobré vůle, aby se zasazovali o překonávání minulých nedorozumění a konfliktů a vydali se cestou upřímného dialogu, směřujícího k budování spravedlivého a pokojného světa pro příští generace.

Poněvadž učení náboženských tradic se v posledku týkají skutečnosti Boha, smyslu života a společného údělu lidstva ? to znamená všeho toho, co je nám velmi svaté a drahé ? může se vyskytnout pokušení zapojit se do tohoto dialogu se zdráháním či rozpolceností, pokud jde o jeho možný zdar. Přesto však můžeme začít vírou, že jediný Bůh je nekonečný zdroj spravedlnosti a milosrdenství, protože v něm obojí existuje v dokonalé jednotě. Ti, kdo vyznávají jeho jméno, obdrželi poslání rozhodně se zasazovat o spravedlnost a přitom napodobovat jeho odpuštění, poněvadž oba dva postoje vnitřně směřují k pokojnému a harmonickému soužití lidské rodiny.

Z tohoto důvodu je nanejvýš důležité, aby ti, kdo ctí jediného Boha, považovali za svůj základ a cíl jednotu celé lidské rodiny. Jinými slovy, věrnost jedinému Bohu, Stvořiteli, Nejvyššímu, vede k přijetí skutečnosti, že lidské bytosti jsou navzájem podstatně spojeny, protože všechny dostávají své bytí z jediného zdroje a míří ke společnému cíli. Nesou nesmazatelný obraz božství a jsou povolány, aby se aktivně účastnily odstraňování rozdílů a podporovali lidskou solidaritu.

To na nás klade velkou odpovědnost. Ti, kdo ctí jediného Boha, věří, že on činí lidské bytosti odpovědnými za jejich činy. Křesťané tvrdí, že základem této zodpovědnosti jsou božské dary rozumu a svobody. Rozum otevírá mysl pro chápání sdílené přirozenosti a společného údělu lidské rodiny, zatímco svoboda podněcuje srdce k přijímání druhého a ke službě druhým láskou. Nerozdělená láska k jedinému Bohu a láska k bližním se tak stávají ohniskem, kolem něhož se točí všechno ostatní. To je důvod, proč se neúnavně snažíme chránit lidská srdce před nenávistí, hněvem či pomstou.

Drazí přátelé, přišel jsem do Jeruzaléma na pouť víry. Děkuji Bohu za tuto příležitost setkat se s vámi jako římský biskup a nástupce apoštola Petra, ale také jako potomek Abrahama, ve kterém ?budou požehnána všechna pokolení země? (Gn 12,3; srov. Řím 4,16-17). Ujišťuji vás, že církev si vroucně přeje spolupracovat na blahu lidské rodiny. Církev pevně věří, že příslib učiněný Abrahamovi má všeobecný dopad a týká se všech lidí, bez ohledu na jejich původ nebo sociální postavení. Muslimové a křesťané pokračují v započatém uctivém dialogu a já se modlím, aby mohli probádat, jak je jedinost Boha nerozlučně spjata s jednotou lidské rodiny. Když se všichni ti, kdo k němu lnou, podřídí jeho laskavému plánu se stvořením, když budou studovat zákon, vepsaný do kosmu a do lidského srdce, a budou rozjímat nad tajemným darem Božího sebezjevení, budou moci mít i nadále svůj pohled upřen k jeho absolutní dobrotě a nikdy neztratí ze zřetele způsob, jakým se odráží ve tváři druhých.

S těmito myšlenkami pokorně prosím Všemohoucího, aby daroval pokoj a požehnání všemu milovanému lidu tohoto regionu. Usilujme o život v duchu harmonie a spolupráce a vydávejme svědectví jedinému Bohu prostřednictvím velkorysé služby, kterou si navzájem prokazujeme. Děkuji!

Přeložil Milan Glaser

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.