2.12.2008
Schopnost podpořit ?autentické křesťanské myšlení schopné spojovat víru a rozum,? a ?širší a integrálnější vizi vědění,? to očekává Benedikt XVI. od nového univerzitního institutu Sophia, který včera otevřelo Hnutí fokoláre v italském Loppianu. Inauguraci institutu včera předsedal velký kancléř institutu, florenstský arcibiskup Giuseppe Betori.
Založit centrum ?dialogu s ostatními náboženstvími a kulturami,? které by napomáhalo ?intelektuálnímu a vnitřnímu růstu mladých generací? bylo přáním zakladatelky Hnutí fokoláre Chiary Lubich, která zemřela letos v březnu. Zároveň s inaugurací vyšel také nový univerzitní časopis Sophia. O úkolu nového univerzitního institutu hovoří jeho ředitel, mons. Piero Coda:
?Má dva základní rysy: za prvé, chce podporovat hlubohé propojení mezi bytím ve světle Ježíšova evangelia na jedné straně a kvalifikovaným akademickým studiem a výzkumem na straně druhé; za druhé, touží vytvořit místo a prostor pro setkávání mezi různými disciplinami a různými kulturami, takže to je rys podstatně mezidisciplinární a interkulturální.?
Založit univerzitu, která by byla blízká Hnutí fokoláre, to si přála už Chiara Lubich...
?Přesně tak. Tahle myšlenka provázela Chiaru Lubich celou dobu a šťastnou souhrou náhod, v níž jen těžko nevidět Boží milost, nedlouho před její smrtí, přesně 7.prosince 2008, Kongregace pro katolickou výchovu podepsala dekret , kterým schválila zřízení tohoto nového institutu a tak byl dovršen Chiařin sen a dědictví, které tak Hnutí odkázala.?
Jakou roli hraje kultura v dialogu mezi náboženstvími a národy?
?Kultura je základním rozměrem tohoto dialogu. Kultura totiž, jak rád připomínal Jan Pavel II, například v Unescu, působí to, že se lidská bytost stane více sama sebou, vyjádří se ve vztahu k druhým, vyjádří se v proměňování světa, v plánování na všech úrovních. A tedy ve vztazích mezi náboženstvími a společností, je toto kulturní zprostředkování podstatným místem setkání. Nedávno to také velmi jasně zdůraznil Benedikt XVI. a je to cesta, kterou je třeba ubírat se s velkou rozhodností ale také s velkou prozíravostí, ve světle II.vatikánského koncilu.?
Nová univerzita v Loppianu se jmenuje Sophia ? moudrost, vědění...
?Má nám to ukazovat, našemu srdci i mysli, na to, co Nový Zákon nazývá ?Boží moudrost,? která se v lidských dějinách vtělila jednou pro vždy v Ježíši Kristu a kterou Duch svatý, Duch moudrosti, vkládá do srdcí, aby dal vzrůst opravdové lidskosti všech lidí ve všech krajích.?
Markéta Šindelářová
Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.