O pravé moudrosti mluvil Benedikt XVI. při zahájení akademického roku

31.10.2008 

Studenti a učitelé Papežských škol v Římě slavnostně zahájili akademický rok. Večerní mši svatou pro ně celebroval (30. října) kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregace pro katolickou výchovu. V závěru liturgie přišel do baziliky Svatý otec. Na základě úvodu 1. Listu Korinťanům přednesl úvahu o pravdivé a falešné moudrosti.

Benedikt XVI. ukázal, jak Apoštol Národů představuje rozdíl mezi dvě moudrostmi, z nichž jedna je pravdivá, totiž Božská moudrost Kříže, zatímco druhá, světská, je ve skutečnosti ?bláznovstvím?. Překvapivým a novým faktem je to, že Boží moudrost se nám stala dostupnou, byla nám dána v Kristu, řekl Papež. Poznamenal zároveň, že tyto dvě moudrosti stojící proti sobě, nejsou ztotožnitelné s rozdílem mezi teologií na jedné straně a filosofií a vědou na druhé. Jde o dva různé postoje, vysvětlil Benedikt XVI. ?Moudrost tohoto světa? znamená život a vnímání skutečnosti v oddělení od Boha, podle momentálně převládajících názorů, podle kritérií úspěchu a moci. ?Boží Moudrost? spočívá v následování Kristových záměrů, cestou pravdy a lásky. Uvědomit si rozdíl mezi oběma druhy moudrosti je obzvlášť důležité pro ty, kdo studují církevní vědy.
?Chceme-li poznávat duchovní pravdy a porozumět jim, musíme být duchovními lidmi ? řekl Papež. ? Kdo je tělesným člověkem bezpochyby skončí u ?bláznovství?, i kdyby mnoho studoval a stal se ?učeným? a ?rafinovaným mudrcem tohoto světa.?

Svatý otec dále dodal, že nejde o proti-intelektuální postoj či opozici ?zdravému rozumu?. Apoštol varuje před zhoubnou falešnou moudrostí, kterou je lidská pýcha. Zlo nepůsobí poznání, nýbrž právě ona, v ní se projevuje to, co Pavel nazývá ?tělesným člověkem.? Ke skutečnému očištění od pýchy může dojít jedině díky Boží milosti, skrze přijetí Kristova způsobu myšlení.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.