Vatikán.
Benedikt XVI. dnes přijal samostatně dva biskupy z Pákistánu, kteří jsou ve Vatikánu na návštěvě ad limina. Pákistán je rozlohou desetkrát větší než Česká republika a žije tam 168 milionu lidí, z nichž drtivá většina vyznává islám. Katolíků je něco přes milion (1,2milionu), což je 0,7% celkového počtu obyvatelstva. V Pákistánu je šest diecézí a jedna apoštolská prefektura, působí tam 234 kněží a na jednoho z nich tedy připadá více než 5 tisíc věřících.
Přítomnost křesťanství sahá až do doby sv.Tomáše apoštola. Velký význam pro evangelizaci mělo působení portugalských misionářů v 16.století. První administrativní církevní struktura však vznikla až v polovině 19.století. Obrovský význam mají pro celou zemi katolické školy. Jen v samotné diecézi Lahore církev spravuje 111 škol, které nezřídka navštěvují děti z muslimských rodin.
Stále větším problémem pakistánských křesťanů je jejich diskriminace ze strany islámské většiny. Téměř šedesát let trvá situace, kdy jsou lidé, vyznávající jiné náboženství než islám, traktováni jako obyvatelé druhé kategorie. Konverze na křesťanství je považována za zradu, a konvertitovi hrozí smrt dokonce přímo od jeho příbuzných či sousedů. U soudu má svědectví křesťanů menší váhu než v případě muslimů. Pákistánské právo dovoluje odsoudit na smrt osobu, kterou dva muslimové obviní z urážky Koránu či Mohameda. Často se tímto způsobem vyřizují i sousedské spory. Projevy násilí proti křesťanům ještě zesílily po 11.září 2001. Přes všechna tato protivenství jsou však pákistánští katolíci velmi živým společenstvím.
(mig)