Ženeva.
Pod patronátem UNESCO se už po 15. slaví 3. května Mezinárodní den svobody tisku. Jeho cílem je připomínat, že právo na informace patří mezi základní práva demokracie a podmínky pokojného soužití národů. V roce 2004 zahynulo ve službě 53 novinářů a dalších 19 zmizelo beze stop. Mezinárodní organizace ?Reportéři bez hranic?, která právě slaví 20 let existence, vydala zprávu o stavu svobody tisku v loňském roce. U našeho mikrofonu je místopředseda organizace, Eugenio Bonanata:
Podle statistických údajů byl rok 2004 nejhorší za posledních 10 let. Všechny negativní faktory narůstají: 907 novinářů bylo uvězněno, 1146 zažilo vyhrůžky, 622 sdělovacích prostředků bylo censurováno. Situace je mimořádně vážně.
Které země jsou z hlediska svobody tisku nejohroženější?
Irák, pokud jde o počet zabitých novinářů. Jinak je v Asii nejhorší situace v Bangladéši, na Filipínách a na Sri Lance. Celkově obtížná je situace v Africe. Pokud jde o Americký kontinent, nejhorší situace je nepochybně v Kolumbii.
Pak jsou tu země, ve kterých je obtížné rozlišit mezi informací a propagandou, které to jsou?
Především Severní Korea, dále Kuba a Čína. V těchto zemích není vůbec možné mluvit o novinařině v pravém slova smyslu. Jde pouze o glorifikaci vůdců, kteří mají v rukou moc. Totéž se děje například v Turkmenistánu.
(job)