Vatikán. Papež František inauguroval denní a noční stacionář pro chudé a bezdomovce v těsné blízkosti Berniniho kolonády. Navštívil také provizorní zdravotní středisko, instalované na Náměstí svatého Petra u příležitosti zítřejšího Světového dne chudých.
Navzdory hustému dešti se papež František v pátek v podvečer vypravil na Svatopetrské náměstí, kde je od začátku týdne v provozu zdravotní středisko. V několika propojených obytných kontejnerech mají chudí města Říma zdarma přístup k celé škále lékařských vyšetření a laboratorních testů. V minulém roce využilo těchto služeb přes 2 tisíce lidí.
Odtud se papež odebral do nedalekého paláce Migliori, pojmenovaného po původních vlastnících, kteří v roce 1930 věnovali prestižní sídlo Svatému stolci. Ve čtyřpatrové budově při Berniniho kolonádě donedávna sídla ženská řeholní kongregace. Po odchodu sester objevil pustnoucí palác kardinál Krajewski. Z jeho iniciativy papež František rozhodl o příštím určení paláce. Nově restaurované prostory nabízejí 50 míst pro muže a 15 pro ženy. Hovoří papežský almužník, kardinál Konrad Krajewski:
„Svatý otec okamžitě rozhodl, že budova bude noclehárnou, která má šokovat krásou. Podobně jako byl marnotratný syn šokován tím, že na něho otec čekal a dal mu všechno, co je nejlepší. Nejprve jsme tedy shromáždili skupinu bezdomovců: zedníky, truhláře, natěrače, instalatéry. A oni tento dům obnovili. Nyní už je otevřený, od čtvrtka v něm bydlí první hosté. Jeden z nich žil šest let na ulici. Chceme, aby se ptali: „Kdo jsem já, abych byl přijímán v tak krásných místnostech.“ Ti, kdo sem včera přicházeli říkali: „To asi nebude pro nás, ten kněz si asi spletl budovu.“
Kardinál Krajewski zdůrazňuje, že lidé přicházející do noclehárny nesmějí být opilí, což neznamená, že by nemohli být poznamenáni závislostí na alkoholu. Pomoci mohou využívat, jak dlouho budou potřebovat, časové limity nebyly stanoveny. Během dne je noclehárna zamčená, k dispozici však jsou hostinské pokoje pro denní pobyt. Na dvou patrech jsou ložnice a pro ženy je vyhrazeno zvláštní křídlo, říká kardinál Krajewski.
„Mnoho nábytku jsme dostali z pětihvězdičkového hotelu Hilton. Proto je zařízení na takové úrovni. Máme tu počítačový sál, aby mohli například promluvit s blízkými přes Skype, napsat žádost o dokumenty, o vystavení pasu. Ve všem budou podporováni dobrovolníky z Komunity Sant´Egidio, kterým byla tato noclehárna svěřena do péče. Na druhém patře je veliká jídelna, která pojeme asi 80 lidí, a obrovská kuchyně, v níž se vaří také jídlo pro lidi z ulice. Rozdáváme ho v úterý, ve čtvrtek a v neděli na vlakových nádražích. Obsloužíme takto vždy asi 300 lidí. Na třetím patře jsou pokoje, od jednoosobových po pětiosobové. Celkem můžeme ubytovat 50 lidí ve velmi intimních, komorních podmínkách. Všechno je ale připraveno tak, aby v případě potřeby, například když příjdou mrazy, sníh nebo deště, mohla být instalována patrová lůžka. Takto bude možné uhostit 100 lidí. V každém pokoji je obraz, výborná postel, při každém lůžku stolek s lampičkou, aby vše bylo skutečně domácké a přátelské.“
Papežský almužník plánuje, že budova bude na svůj provoz vydělávat. Z terasy paláce Migliore je totiž nádherný pohled na Vatikánskou baziliku. „Terasu chceme pronajímat novinářům. Když budou chtít natáčet ve Vatikánu, mohou vést rozhovory na naší terase, která se téměř dotýká kupole sv. Petra. To, co by jinak zaplatili za povolení, nechají noclehárně na provoz,“ říká kardinál Konrád Krajewski.
(job)