Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.3.2019 

Jedině církev upozorňuje na kritický stav na Haiti

Haiti. „Prožíváme vážnou hodinu, bídy přibývá, obecné dobro je ohroženo a situace začíná být neudržitelná“, varují haitští biskupové v prohlášení, kterým upozorňují na kritický stav v karibské zemi. Ostrovním státem devět let po zemětřesení, které zasáhlo tři miliony obyvatel a vyžádalo si 220 tisíc životů, zmítají sociální nepokoje a šíří se jím stále větší hlad. „Země stojí na pokraji krachu“, vysvětlují místní katoličtí pastýři a odsuzují atmosféru všeobecného násilí, které již několik měsíců ochromuje veřejný život. V červenci minulého roku začaly na Haiti lidové protesty proti prezidentovi Jovenelovi Moisemu, úřadujícího od února 2017, kterého obyvatelé viní z korupce. Zoufalství manifestujících ještě zvýšila devalvace měny a tudíž další nárůst cen ve státě, který pro svých 11 milionů obyvatel dováží 60 procent veškerých spotřebních produktů.

Haitští biskupové nyní apelují na občanské svědomí různých zúčastněných stran a vyzývají k vlasteneckému rozhodnutí, byť by obnášelo veliké oběti. „Je třeba nalézt moudré řešení, které by přihlíželo k zájmům státu a bránilo obecné dobro“, píší biskupové, k jejichž prohlášení se připojili misionáři redemptoristé: „S velkým zármutkem si všímáme, že ani současná opozice se rozhodně nestaví proti korupci, ani proti nezaměstnanosti, nevýkonnosti státu a pašeráctví. Vyčítá si jedině to, že není u moci“, podotýkají misionáři a povzbuzují sociální a politické představitele, aby „spojili sílu a rozum na záchranu společné lodi, jíž je Haiti“.

Snad jedině církev dnes připomíná světu, že ještě existuje tato země a že se potýká s nelehkými problémy, soudí pracovník italské charity, Alessandro Cadorin, který na ostrově žije dva roky:

„Církev je na Haiti důležitým subjektem, který diskutuje s institucemi a vládou a přináší svou vizi a hodnoty. Italská charita zde působí od roku 2010 a ve spolupráci s místní charitou jsme zahájili 200 projektů v různých oblastech, od sociální péče po zemědělství. Na severozápadě ostrova máme program na boj s podvýživou, který financuje Evropská unie a rovněž z evropských fondů se v centrální části země podporuje projekt, zaměřený na posílení různých organizací v rámci občanské společnosti, aby v dialogu s místními institucemi vyvíjely vliv na zlepšení veřejné politiky. Italská biskupská konference zase poskytuje prostředky místním katolickým společenstvím, aby při nich vznikaly farní charity. Všeobecně řečeno se snažíme povzbudit místní komunity, aby se nejenom ujaly odpovědnosti za vlastní budoucnost, nýbrž aby se zasazovaly za uplatnění svých práv.“

Více než polovina Haiťanů žije s méně než dvěma dolary na den, čtyři z deseti jsou nezaměstnaní. Dostává země nějakou mezinárodní pomoc?

„Pomoc přichází bohužel vždy v krizových momentech a Haiti se věnuje pozornost jedině v případě velkých katastrof, ke kterým tu bohužel dochází dost často. Naposledy to byl před dvěma lety hurikán Matthew. Dnes tedy humanitární pomoc přichází v mnohem menší míře a nestačí pokrýt potřeby. V nynější krizové situaci, zaviněné politickou a sociálně-hospodářskou nestabilitou, například rozdílí Světový potravinový program rýži a podniká další konkrétní akce, ale tento zásah není dostatečný, protože celý sociálně-ekonomický systém na Haiti je oslabený a provizorní. Namísto krizové humanitární pomoci by bylo nutné doprovázet rozvoj místního hospodářství, které má své zdroje. Zemědělství není příliš rozvinuté a mělo by další potenciál, stejně tak turismus, který by neudržel celé hospodářství, ale mohl by zemi poskytnout velkou podporu. Myslím, že v rámci mezinárodní spolupráce by tedy bylo potřebné pracovat na rozvoji této země za pomoci všech zúčastněných.“

Uvedl pro naše mikrofony zaměstnanec italské Charity, který v současné době působí na Haiti.

 

 



(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.1.20 Hrdě prohlašuji, že rekonstrukce Haiti je dílem církve, říká tamní misionářka
10.1.15 Papež František: Humanitární a pastorační činnost se vzájemně doplňují
27.4.13 V Port-au-Prince zavražděn misionář marianista
12.1.13 Italská Charita věnovala během tří let 17 milionu euro na obnovu Haiti
27.12.12 360 tisíc lidí stále bydlí ve stanech



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti