Vatikán. Svatý otec promlouval k diplomatům bezmála hodinu ve stoje. Je to projev respektu k zemím, které diplomaté reprezentují – podotýká v rozhovoru o pondělní (7. ledna) audienci diplomatického sboru u papeže Františka velvyslanec ČR při Svatém stolci Václav Kolaja. Připomíná také, že v rámci letošních oslav 30. výročí pádu železné opony, které František rovněž zmínil, uspořádají naši biskupové v listopadu národní pouť do Říma.
Pane velvyslanče, zúčastnil jste se poprvé novoročního setkání papeže Františka s diplomatickým sborem. Co vás během setkání zaujalo, čím vás překvapilo nebo inspirovalo?
Překvapilo mě v první řadě to, jak velký je diplomatický sbor při Svatém stolci. Podle oficiálního sdělení Vatikánu pronášel papež František svůj tradiční novoroční projev v Královském sále Apoštolského paláce před zástupci 183 států a mezinárodních organizací, s nimiž Svatý stolec udržuje diplomatické styky. Víte, těch příležitostí, kdy se tady s ostatními velvyslanci setkávám, je během roku opravdu hodně. Předtím jsem však na vlastní oči nikdy neviděl diplomatický sbor takto pohromadě, což je dáno tím, že se jednalo o mou první účast na novoroční audienci u papeže. Na ni se totiž diplomatický sbor dostavuje kompletní, v plném počtu, včetně nerezidentních velvyslanců, tj. těch, kteří zde nesídlí, ale jsou ke Svatému stolci „pouze“ přiakreditováni a do Říma podle potřeby dojíždějí z jiných hlavních měst.
Další věc, která mě zaujala, byla délka projevu, neboť Svatý Otec mluvil bezmála hodinu. A v této souvislosti bych ještě rád vypíchl jednu věc, a sice že papež František svou řeč pronášel ve stoje, což lze vnímat jako výraz respektu ke členům diplomatického sboru, resp. zemím, které tito reprezentují, ale též jako doklad vynikající kondice Svatého Otce, kterou ještě umocňuje fakt, že po projevu se papež ještě se všemi přítomnými individuálně pozdravil, pochopitelně opět ve stoje, a na většinu z nich se také usmál.
A zmínil bych možná ještě jednu věc, která v projevu upoutala mou pozornost, a to množství odkazů na slova sv. Pavla VI, kterého papež František svatořečil loni v říjnu a který v říjnu 1965 pronesl památný projev k Organizaci spojených národů.
Novoroční setkání s diplomaty je každoročně příležitostí k bilancování vatikánské činnosti na mezinárodním poli. Co vás po této stránce zaujalo?
Zaujala mě zmínka o dohodě Svatého stolce s Čínou, která byla uzavřena loni v září a která se týká procedury jmenování biskupů a také o jedné další, často opomíjené a přitom důležité skutečnosti, že totiž Vatikánský městský stát byl přijat do SEPA, tj. jednotné oblasti pro platby v eurech, což je důležitý milník v reformě hojně kritizovaných vatikánských financí.
Hlavním tématem promouvy papeže Františka byla krize multilaterální diplomacie. Co vás v tomto ohledu oslovilo?
Hlavním tématem letošního papežova projevu byla multilaterální diplomacie a její úskalí v současném světě. Svatý otec ve své řeči nastínil body, kde se protíná jeho mise s multilaterální diplomacií, přičemž zdůrazňoval prvenství práva a spravedlnosti v mezinárodních vztazích, obranu těch nejslabších a nejzranitelnějších, budování mostů mezi národy vedoucích k jejich mírovému soužití a potřebu nového společného promýšlení osudu lidstva. V této souvislosti nás vyzývá k hledání dlouhodobých, nikoli krátkodobých řešení světových problémů a prosazování řešení prospěšných pro celé lidstvo.
Zvláště mne v závěru papežova projevu potěšila zmínka o třicátém výročí pádu Berlínské zdi. My si zde budeme rovněž připomínat toto výročí, protože víme, že naší sametové revoluci předcházela kanonizace sv. Anežky České a naši biskupové chtějí u této příležitosti uspořádat v listopadu národní pouť do Říma.
(job)