Vatikán/Buenos Aires. V hlavním argentinském městě dnes začíná třetí světové setkání mladých lidí, organizované papežskou nadací Scholas Occurrentes a židovskou neziskovou organizací World Ort. Tato největší světová židovská nevládní instituce, působící v 37 zemích včetně České republiky, se obdobně jako papežská nadace zaměřuje na výchovu a vzdělávání mladých lidí. Cílem buenosaireské konference, jíž se účastní více než 400 mladých lidí ze třicítky zemí celého světa, je vychovávat budoucí generace prostřednictvím kultury setkávání. Ta ovšem, jak připomíná v pozdravném videoposelství papež František, předpokládá vědomí vlastní identity:
„Pokud se máme setkávat, je nutné si být jisti vlastní identitou. Při setkání s druhým nelze o této identitě vyjednávat, zamaskovat ji či skrývat, protože život není karneval, nýbrž cosi mnohem vážnějšího. Setkání má být také seriózní – radostné, ovšem z hlediska srdce seriózní.“
Pojem identita souvisí s otázkou po smyslu života. Jde o dotaz, kterého se nelze rychle zbavit, vyvléci se z něj, zapomenout na něj či jej rychle zodpovědět. Zůstává celoživotně otevřený...
„Naše identita není stanovený údaj, výrobní číslo, ani informace dohledaná na internetu. Nejsme ničím zcela definitivním a určeným. Jsme na cestě a rosteme (...), jsme svědky, pisateli a čtenáři svých životů, avšak nejsme jejich jedinými autory. Jsme tím, co si pro nás vysnil Bůh (...), pokud ovšem zachováme věrnost. Věrnost své osobní celistvosti, vnitřní ušlechtilosti, věrnost důslednosti, což je slovo, které lidi děsí. Neexistuje laboratorní identita, neboť každá identita má svůj příběh a příslušnost k rodině, zemi, společenství. Nelze hovořit o totožnosti, aniž bychom zmínili příslušnost. Identita znamená náležet k něčemu, co mne přesahuje, co tě převyšuje.“
Identitu v dnešní době ohrožuje všudypřítomné nebezpečí, pokračuje římský biskup, a sice ztráta vlastních kořenů a uzavřenost vůči druhému člověku. Pokud nemá identita popírat různorodost, potřebuje se ustavičně setkávat s druhými, vést dialog, růst při každém takovém setkání a pamatovat na svou přináležitost.
„Nebojte se toho! Zkuste smísit své jazyky, vyslovte své životní příběhy, aniž byste se jich vzdali, dejte se přepsat shůry, tím jiným a neznámým, abyste byli trvale odlišní a zároveň ještě více svoji. Učiňte ze své identity a z obdržené přináležitosti umělecké dílo.“
Vyzval papež František mladé lidi, kteří se účastní mezinárodního setkání v Buenos Aires.
(jag)