Nigérie. Islamističtí kočovníci fulbského etnika mají na rukou krev 200 mrtvých a nikdo nebyl zatčen a postaven před soud. Kardinál John Onaiyekan volá vládní představitele k odpovědnosti za nedávný masakr křesťanů ve státu Plateau. “Nigérie je ve stavu krize a možná dokonce tiché války. 200 mrtvých je příliš mnoho na zemi, která tvrdí, že není ve válečném stavu. Nikdo na světě neuvěří, že vláda o ničem nevěděla a vrazi jsou neznámí,” říká arcibiskup Abudžy.
Fulbští pastevci se po století střetali se zemědělci v oblasti Middle Belt. Jejich stáda ničila rolníkům úrodu a docházelo ke konfliktům, které se nicméně často dařilo utišit po dobrém. Zatímco v minulosti se roztržky odbývaly převážně na etnické či ekonomické úrovni, dnes se zdá, že náboženské motivace nabývají vrchu, potvrzuje pro vatikánský deník Osservatore Romano biskup William Amove Avenya z města Gboko v nigerijském státu Benue. Podle oficiálních údajů pouze ve státu Benue bylo od začátku roku zavražděno bezmála 500 lidí. “Jsou to kriminálníci a teroristé. Nedopouštějí se stejných zločinů v oblastech s muslimskou většinou. Jsme přesvědčeni, že probíhá skutečná etnická čistka,” dodává nigérijský biskup.
Podezření vzbuzuje také ochrana ze strany státu; nejde jen o nečinnost federální policie, ale také stále sofistikovanější zbraně, které se dostávají pastevcům do rukou, budí dojem, že jsou podporováni nějakou organizací, dodává biskup Avenya. “Kdysi tito pastevci kočovali s holemi v rukou, dnes jsou vybaveni palnými zbraněmi poslední generace, jaké by si nikdy nemohli dovolit. Kdo jim je tedy dodává? A kromě toho v těchto oblastech jsou kontrolní stanoviště co dva kilometry. Jak je možné, že se ozbrojení muži i se svými stády znenadání stávají neviditelní?”- ptá se dále nigerijský biskup.
Minulý měsíc zorganizovali křesťané ve všech diecézích protestní pochod, aby požadovali větší ochranu křesťanů a posílení bezpečnostních opatření. “Naši věřící jsou zabíjeni nebo žijí jako uprchlíci na útěku před násilím a západ nadále věří, že Fulbové jsou interním problémem. Není tomu tak,” říkají další dva nigerijští biskupové z Lafia a Katsina-Aly pro Vatikánský deník. “Nedopusťte, aby se zopakovala Rwanda, nečekejte se zásahem na to, až dojde ke genocidě!” apelují na závěr.
(job)