Vatikán. Na Svatopetrském náměstí se dnes před polednem sešlo přibližně 10 tisíc lidí, aby si vyslechli pravidelnou nedělní promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce vyložil dnešní evangelium (srov. Mk 5,21-43), referující o vzkříšení Jairovy dcery a uzdravení ženy, která se dotkla Ježíšových šatů, a mimo jiné řekl:
„Tyto dva příběhy jsou propojeny a soustředěny na jediné: víru; a ukazují Ježíše jako pramen života, jako Toho, který navrací život tomu, kdo v Něho plně důvěřuje. Dva protagonisté, tedy otec dívky a nemocná žena, nepatří mezi Ježíšovy učedníky a přesto jsou vyslyšeni pro svoji víru. Mají víru v onoho člověka. Chápeme odtud, že na Pánovu cestu jsou přijati všichni, nikdo se nemá považovat za vetřelce, nepatřičného či bezprávného. Pro přístup k Ježíšovu srdci je zapotřebí pouze jedna náležitost: vnímat potřebu uzdravení a svěřit se Mu. Zeptám se vás: cítí každý z vás potřebu být uzdraven? Z něčeho, z nějakého hříchu, nějakého problému? A pokud ano, máte víru v Ježíše? To jsou tedy dvě náležitosti, abychom byli uzdraveni a měli přístup k Jeho srdci: cítit potřebu po uzdravení a svěřit se Mu. Ježíš jde hledat lidi do zástupu a odnímá jim anonymitu, vysvobozuje ze strachu před životem a před smělostí. Činí tak pohledem a slovem, jimiž je znovu - po mnoha utrpeních a pokořeních - uvádí na cestu. I my jsme povoláni naučit se a napodobit tato slova, jež osvobozují, a tyto pohledy, které vracejí chuť k životu těm, kdo ji nemají.“
PLNÉ ZNĚNÍ papežovy promluvy před ANDĚL PÁNĚ je ZDE
Po hlavní promluvě obrátil papež pozornost k dění ve světě: v Nikaragui, Sýrii, Africkém rohu a Thajsku:
„Znovu se modlím za milovaný lid Nikaraguy a chci se připojit k úsilí, které vyvíjejí biskupové této země a mnozí lidé dobré vůle ve snaze o prostředkování a dosvědčení probíhajícího národního dialogu cestou demokracie.
Vážnou zůstává situace v Sýrii, zejména v provincii Dará, kde vojenské akce v posledních dnech zasáhly školy i nemocnice a přiměly tisíce lidí k útěku. Znovu se modlím a apeluji, aby obyvatelstvo, které je již léta tvrdě zkoušeno, bylo ušetřeno dalšího utrpení.
Uprostřed mnoha konfliktů se patří poukázat na iniciativu, kterou lze označit za historickou a také za dobrou zprávu. V těchto dnech se vlády Etiopie a Eritreje po dvaceti letech vrátily k mírovému jednání. Kéž toto setkání rozžehne světlo naděje pro tyto dvě země Afrického rohu a celý africký kontinent.
Modlím se také za pohřešované mladé lidi, kteří se před týdnem ztratili v jedné jeskyni v Thajsku.
Potom Svatý otec poukázal na svoji blížící se cestu na jih Itálie:
„Příští sobotu se vydám do Bari spolu s představiteli mnoha církví a křesťanských společenství Blízkého východu. Strávíme společně den v modlitbě a reflexi nad stále dramatickou situací onoho regionu, kde mnozí naši bratři a sestry ve víře nadále trpí a budeme snažně prosit jediným hlasem: »Pokoj v tobě« (Žl 122,8). Všechny prosím, aby tuto pouť míru a jednoty provázeli modlitbou.“
(mig)