Čtvrtina ze světového počtu uprchlíků jsou Syřané, potvrdil vatikánský diplomat v římském Centru Astalli. Z vlasti odešlo celkem 12 milionů lidí, kteří čekají na návrat k rodinnému krbu, řekl apoštolský nuncius a poukázal na bezprecedentní humanitární katastrofu v zemi, na jejímž území bojuje „pět nejobávanějších armád světa“. Nejvyšší daň za válečné běsnění jako vždy platí děti – pouze ve východním Aleppu žije na ulici až šest tisíc opuštěných sirotků, „dětí nikoho“. Některé ženy se musí samy starat o početné potomstvo, protože jejich manželé buď zemřeli ve válce, anebo zmizeli – v Sýrii totiž v posledních letech zmizelo opravdu hodně lidí, popisoval kardinál Mario Zenari na římské konferenci.
Naštěstí, pokračoval, se občas najde nějaký „milosrdný Samaritán“, jako lékaři a zdravotníci, kteří obětavě pomáhají syrskému obyvatelstvu, a to i za cenu vlastního života. Polovina nemocnic byla zničena a 700 lékařů zavražděno; právě proto jsme co nejdříve chtěli obnovit plný provoz ve třech katolických nemocnicích, které fungovaly z dvaceti procent. Obdrželi jsme bezprostřední papežovu podporu, řekl apoštolský nuncius, a dnes poskytujeme péči každému, kdo ji potřebuje, ať už je to Petr či Mohamed. Většinou však přicházejí muslimové, protože křesťané v současnosti zastupují pouhá 2% syrských obyvatel, poznamenal kardinál Zenari. Kdysi zastávali významné politické funkce, včetně úřadu ministerského předsedy; nyní mají mnohé křesťanské domy zakryté okenice. Zavřelo se tak syrské okno do světa...
Podle apoštolského nuncia v Damašku skončí syrský konflikt jedině tehdy, až se uzavře spor v OSN: „Když se podíváme na válečnou mapu, zjistíme, že války v Sýrii, Iráku, Jemenu a Libanonu mají totéž pozadí. To je nepopiratelné, roli zde hrají regionální faktory, avšak v případě Sýrie je zde rovněž politika embarga a obcházení veta ze strany OSN“, míní italský kardinál.