Ženeva. Užití automatických smrtících zbraní – takzvaných bojových robotů – které zasahují na základě předem naprogramovaných algoritmů a nejsou tudíž kontrolovány člověkem, jako například drony, vnese do vedení války ještě větší nelidskost, prohlásil v Organizaci spojených národů stálý pozorovatel Svatého stolce. Arcibiskup Ivan Jurkovič dodal, že jakákoli technologie, pokud má být přijatelná, musí důsledně ctít pojetí člověka, které je základem zákona i etiky. Vatikánský diplomat vystoupil na diskusi vládních odborníků v oblasti smrtících autonomních zbraňových systémů (LAWS – Lethal Autonomous Weapon Systems).
„Je nutné pečlivě zvážit každý ozbrojený zásah a přezkoumat jeho oprávněnost, zákonnost a shodu s předpokládaným cílem, který má být rovněž eticky a právně legitimní“, pokračoval mons. Jurkovič a upřesnil, že „toto zvažování, které je stále složitější, nemůže být svěřeno strojům, které se před nutností morální volby mezi životem a smrtí jeví jako neúčinné“.
Delegace Svatého stolce požádala, aby se diskuse o právním konsenzu a etickém základu v otázce smrtících autonomních zbraňových systémů soustředila na princip „antropologické nerozporupolnosti“. Je protimluvem, hovoří-li se o „robotizaci“ či „dehumanizaci“ války. Automatická zbraň se nemůže stát morálně odpovědným subjektem, protože není schopna podstoupit eticky všestrannější rozhodnutí než jsou ta, která byla zanesena ve chvíli jejího naprogramování, jako kupříkladu volbu, zda zasáhnout civilní cíle za účelem vojenského úspěchu. Arcibiskup Jurkovič v ženevském sídle OSN zdůraznil, že pokud svěříme válku strojům, znamená to nedostatek důvěry v člověka a jeho schopnost dospět k míru a odzbrojení prostřednictvím dialogu a spolupráce.
(jag)