Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   11. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.1.2018 

Kardinál Parolin: Nejdůležitější reformou je osobní konverze

Vatikán. Blížící se apoštolská cesta do Chile a Peru, biskupská synoda o mládeži, světové setkání rodin v Dublinu a s ním související recepce exhortace Amoris laetitia, reforma římské kurie – to jsou témata, kterých se dotýká kardinál Pietro Parolin v exkluzivním rozhovoru pro Vatican News. Státní sekretář Svatého stolce se zejména zmiňuje o očekávání, které církev vkládá do mladých lidí, jimž bude věnována říjnová biskupská synoda a březnová „předsynoda“.

“Myslím, že největší novinkou v přístupu církve k mladým lidem je hledání nového vztahu, který by se zakládal na odpovědnosti a zprostil by se jakéhokoli paternalismu. Církev si skutečně přeje vstoupit do dialogu s realitou dnešních mladých lidí, pochopit je a pomoci jim. Zároveň bych rád odkázal ke známému projevu Johna Kennedyho při převzetí úřadu, kdy ve vzdáleném jedenašedesátém roce řekl: Nemáte se ptát, co pro vás země může udělat, nýbrž co vy můžete a máte udělat pro zemi“. Věřím, že totéž církev a papež požadují od mladých lidí, tedy ptají se jich, co mohou udělat pro svou církev a jakým přínosem se mohou podílet na šíření evangelia. Doufám, že mladí lidé na tuto výzvu odpoví s velkorysostí a nadšením.“

Mládež logicky odkazuje k rodině, kterou letos v srpnu čeká světové setkání s papežem v irském Dublinu. Tato událost přichází dva roky po zveřejnění posynodální exhortace Amoris laetitia. Je podle vás možné nějak bilancovat recepci tohoto dokumentu? Proč vyvolal v katolickém světě tak ostrou konfrontaci?

Amoris leatitia vychází z nového paradigmatu, které papež František moudře, prozíravě a obezřetně zavádí. Nesnáze, které kvůli tomu vznikly a nadále v církvi přetrvávají, pravděpodobně kromě některých obsahových hledisek souvisejí právě se změnou postoje, kterou po nás papež požaduje. Každá změna přináší těžkosti, ale s tím je třeba počítat a je třeba tyto těžkosti usilovně řešit a hledat na ně odpověď, která by se tak stala momentem dalšího růstu a prohloubení. Věřím, že Amoris leatitia kromě toho, že v ní církev objímá rodinu s veškerou její problematikou, může skutečně rodinám napomoci, aby vtělovaly evangelium. Současně se od rodin žádá pomoc a spolupráce, aby přispívaly k růstu církve.“

V březnu uplyne pět let od nástupu papeže Františka na Petrův stolec. Jedním z programových bodů jeho pontifikátu je reforma římské kurie – jak se bude nadále vyvíjet?

“V magisteriu papeže Františka se trvale vrací jeden leitmotiv, když se mluví o kurii, nejde tolik o reformu struktury, vydávání nových zákonů a směrnic, nová jmenování do úřadů, jako spíše o zásadního ducha, ve kterém by se měla nést jakákoli kuriální reforma a kterým je obrácení. Znamená to umožnit kurii, aby se zbavila svých stínů a mohla papežovi stále více a lépe prokazovat opravdovou pomoc při hlásání a dosvědčování evangelia. Chtěl bych znovu zdůraznit tento pohled, ačkoli se nezabývá konkrétními reformami a změnami, které už probíhají, protože se jedná o zásadní perspektivu, kterou si máme osvojit a ke které nás papež opakovaně vyzývá.“

Zanedlouho se papež vrátí do Latinské Ameriky, aby navštívil Chile a Peru. Jaký význam má tato cesta?

“Papež jako pastýř všeobecné církve se vydává za dvěma místními církvemi, které jsou velmi živé a zároveň musí zvládat četné problémy. Naznačil bych jenom dva, které papeži Františkovi zvláště leží na srdci. Prvním je otázka domorodého obyvatelstva, jeho postavení v tamních společnostech a přínosu k jejich rozvoji. Druhé téma, ke kterému se papež často vrací a to velice výraznými slovy, je korupce, která zabraňuje rozvoji mnoha zemí a znemožňuje vymýcení chudoby. Myslím, že to nebude jednoduchá cesta, ale jistě silně zapůsobí.“

uvedl pro naše mikrofony kardinál Pietro Parolin.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.9.20 Kardinál Parolin: OSN potřebuje oživující návrat k původnímu duchu
18.7.20 Organizátor papežských cest odchází na lisabonskou nunciaturu
30.10.19 Papež bude v Japonsku apelovat na jaderné odzbrojení, předesílá kardinál Parolin
14.5.19 Kardinál Parolin: Čínští katolíci se dožadují plného začlenění do všeobecné církve
4.5.19 Kardinál Parolin: Nadcházející papežskou cestu vyznačily postavy velkých světců



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti