Vatikán.
V tiskovém středisku Svatého stolce byl včera představen nový poradní orgán Papežské rady pro kulturu. Nese název „Consulta femminile“ a založen byl už v červnu roku 2015, aby poskytl ženám prostor v rámci práce tohoto papežského úřadu. Jak řekl během prezentace kardinál Ravasi, donedávna nebyly v této papežské radě zastoupeny ženy na vedoucích místech, nyní se situace mění. Ženský poradní sbor, čítající 37 členek, má vnést ženský pohled do všech aktivit tohoto úřadu, uvedl kardinál
Gianfranco Ravasi:
„Jejich přínos můžeme vnímat na dvou úrovních. Na jedné straně zcela jistě pokud jde o obsahy. S některými tématy, které jsou zpravidla součástí ženské zkušenosti, jsme dosud nepočítali. Druhý aspekt se týká stylu. Jde o to zavést například globálnější, barevnější vnímání reality a témat, kterými se zabýváme, a ponechat trochu stranou analýzu, která je výhradně teologicko-filosofického rázu a je vlastní církevnímu jazyku.“
„Ženský poradní sbor“ Papežské rady pro kulturu má různorodou členskou základnu. Najdeme v něm vysokoškolské učitelky, podnikatelky, ženy angažované v politice, umění i v novinařině, dvě řeholnice, ale také dvě redaktorky Vatikánského rozhlasu, či kurátorku sbírky současného umění z Vatikánských muzeí. Jeho skladba je pestrá po kulturní, geografické a dokonce i konfesní stránce. Nechybí dokonce ani muslimská teoložka íránského původu Shahrazád Houshmandová. Pro mikrofony našeho rozhlasu jsme se zeptali, jak vnímá situaci muslimských žen. Je to mu tak, že jsou členkami společnosti druhé kategori, jak se zdá ze západního pohledu?
„Na světě je více než jedna miliarda 700 milionů muslimů a z toho je řekněme téměř polovina žen. Těžko můžeme takto rozsáhlou skutečnost redukovat na představu pouhé podřízenosti. Je totiž také pravda, že muslimská žena pláče, tak jako pláče žena křesťanská. Diskriminace, nespravedlnosti jsou bohužel tím, co se dotýká žen na celé planetě. Obětí nespravedlnosti jsme se staly od chvíle, kdy mužský princip – z důvodů sociálních, politických či mocenských – postavil ženu stranou. Ale také žena má určitou svou odpovědnost. K tomuto jevu dochází v křesťanském, židovském, buddhistickém světě, stejně jako v muslimském. Je to jev, který je nutné studovat a s nímž je třeba zápasit, ovšem trpělivě, s moudrostí a odpuštěním. V islámském světě je mnoho teoložek, feministek a aktivistek, které na tom pracují. My, v tomto poradním sboru máme zato – jak řekl také kardinál Ravasi – že ženské vnímání událostí může pomoci k úplnějšímu pohledu na historické, náboženské a kulturní fenomény. V tom by tedy měla spočívat naše pomoc.“
Říká muslimská teoložka Shahrazád Houshmandová, která je členkou nového poradního sboru Papežské rady pro kulturu.
(job)