Castelnuovo di Porto.
Papež František dnes odpoledne navštívil ubytovací centrum pro žadatele o azyl v Castelnuovo di Porto, asi 30 km od Říma. Na prostranství před tímto centrem, kde nyní dočasně přebývá asi 900 mužů a žen, sloužil Petrův nástupce pod širým nebem mši na památku Večeře Páně. Součástí liturgie byl také volitelný obřad mytí nohou, kterého se dobrovolně účastnilo dvanáct osob různého náboženského vyznání: katolíci, koptové, evangelikálové, ale také muslimové a hinduisté. Těsně před tím pronesl papež spatra následující, přibližně dvouminutovou homilii:
„Gesta jsou výmluvnější než obrazy a slova. Boží Slovo, které jsme slyšeli, podává dvě gesta. Ježíše, který slouží mytím nohou. On, který byl „šéfem“, umyl nohy druhým, těm svým, těm menším. Druhým gestem je to, které vykonal Jidáš, který šel za Ježíšovými nepřáteli, kteří se nechtějí s Ježíšem smířit, aby si vzal peníze za to, že Ježíše zradí. Třicet stříbrných.
Také dnes tady existují dvě gesta. Jsme zde všichni společně: muslimové, hinduisté, katolíci, koptové a evangelikálové, avšak bratři, kteří jsou děti téhož Boha a chtějí žít v míru, integrováni. To je jedno gesto. Před třemi dny se v jednom evropském městě dopustili válečného a pustošivého činu lidé, kteří nechtějí žít v míru.
Avšak za tímto gestem, jako za tím Jidášovým, stáli také jiní. Za Jidášem byli ti, kdo mu dali peníze, aby zradil Ježíše. Za „oním“ gestem jsou výrobci zbraní a obchodníci se zbraněmi, kteří chtějí krev, nikoli mír. Chtějí válku, nikoli bratrství. Dvě gesta: Ježíš myje nohy, Jidáš prodává Ježíše za peníze. Vy, my, všichni společně patříme k různým náboženským vyznáním a k různých kulturám, avšak jsme dětmi též Otce, jsme bratři. A tam jsou ubožáci, kteří kupují zbraně, aby zničili bratrství.
Dnes, kdy učiním stejné gesto jako Ježíš a umyji nohy vám dvanácti, všichni činíme totéž gesto bratrství a říkáme: Jsme různí, jsme odlišní, máme rozdílné kultury a náboženská vyznání, ale jsme bratři a chceme žít v míru. Toto gesto dnes spolu s vámi učiním. Každý z nás má s sebou svůj životní příběh, každý z vás má za sebou svůj životní příběh. Tolik křížů, tolik bolestí, ale také otevřené srdce, které chce bratrství.
Každý ať se ve svém náboženském jazyce modlí k Pánu, aby se toto bratrství rozšířilo do světa, aby za třicet stříbrných nebyl zabíjen bratr a vždycky tu bylo bratrství a dobrota.
Ať se tak stane.“
Po mši svaté se papež František rozhodl osobně pozdravit jejich asi tisíc účastníků. Kromě žadatelů o azyl se bohoslužby účastnila také více než stovka zaměstnanců italské národnosti. Se všemi si podal ruku, což trvalo přibližně hodinu a půl.
(mig)