Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 1. 2025

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

16.6.2015 

Papež kázal o tom, jak a čím obohacuje chudoba

Vatikán. Když se z evangelia odejme chudoba, přestane se chápat Ježíšovo poselství – konstatoval papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Papež se ohradil proti tomu, aby kněží a biskupové, kteří mluví o chudých, byli označováni za „komunisty“.

Svatý Pavel uspořádal v Korintské církvi sbírku pro jeruzalémskou církev, která se ocitla v nouzi. Dnešní první čtení (2 Kor 8,1-9) zmiňuje tuto skutečnost, a papež František ve svojí homilii mluvil o „teologii chudoby“. Nejprve předeslal, že dnes samo „slovo chudoba uvádí vždycky do rozpaků“. Často – poznamenal František - lze zaslechnout povzdech: „Tamten kněz mluví příliš o chudobě, tamten biskup pořád mluví o chudobě, tento křesťan či řeholnice mluví jenom o chudobě... Nejsou oni tak trochu komunisté?“ – vznesl papež řečnickou otázku a pokračoval: „Chudoba je středem evangelia. Kdybychom evangeliu odňali chudobu, nic by z Ježíšova poselství nebylo pochopitelné.

Svatý Pavel, když mluví k církvi v Korintu, zmiňuje její pravé bohatství: »vynikáte po každé stránce: ve víře i ve slově, v poznání, ve vší horlivosti a lásce, kterou jste od nás přijali«. Apoštol národů pak poznamenává: »jako tedy vynikáte v tomto, tak se vyznamenejte i v díle lásky«, čímž má na mysli onu sbírku.“

Když jste tolik bohatí v srdci, bohatí horlivostí, láskou, Božím Slovem, poznáním Boha, nechte toto bohatství sáhnout do kapes. To je zlaté pravidlo. Když víra nesahá do kapes, není opravdová. Je to zlaté pravidlo, které zde podává svatý Pavel: »Vynikáte v mnoha věcech, nyní se vyznamenejte i v tomto velkodušném díle«. Mezi bohatstvím a chudobou je protiklad. Jeruzalémská církev je chudá, má ekonomické těžkosti, ale je bohatá, protože má poklad evangelní zvěsti. A tato chudá Jeruzalémská církev dala církvi v Korintu zbohatnout evangelní zvěstí, dala jí bohatství evangelia.

Vy, kdo jste bohatí – parafrázoval dále papež svatého Pavla – kdo jste bohatí ekonomicky a v mnohém jiném, byli jste bez evangelia chudí, ale obohatili jste Jeruzalémskou církev rozšířením Božího lidu. Z chudoby vychází bohatství – dodal František. - Je to vzájemná výměna. To je základ teologie chudoby. Ježíš Kristus, bohatý Božím bohatstvím, se stal chudým, snížil se k nám. A odtud plyne smysl prvního blahoslavenství o chudých v duchu: být chudým znamená nechat se obohatit chudobou Krista a nechtít bohatnout jiným bohatstvím, které není Kristovo.“

Když poskytujeme pomoc chudým, neprokazujeme křesťanské dobročinné skutky. Dobročinné skutky jsou dobré a lidské, ale není to ta křesťanská chudoba, kterou chce Pavel a o které káže. Křesťanská chudoba spočívá v tom, že dávám ze svého a ne z nadbytku, dávám z toho, co je nezbytné, protože vím, že chudý mne obohatí. A proč mne obohacuje? Protože Ježíš řekl, že On sám je tím chudým.

Když se něčeho zřeknu - řekl dále papež - ale „nejenom ze svého nadbytku, abych dal chudému, chudé komunitě, obohatí mne to. Jedná ve mně Ježíš, když tak jednám. A Ježíš jedná v chudém, aby mne obohatil, když takto jednám.“

To je teologie chudoby, protože chudoba je středem evangelia; není to ideologie. Je to právě toto tajemství. Tajemství Krista, který se snížil, ponížil a zchudnul, aby nás obohatil. Tak je pochopitelné, proč je blahoslavenství chudých v duchu první. Být chudým v duchu znamená jít touto Pánovou cestou. Chudobou Pána, který se snižuje také nyní, když se pro nás stává chlebem v této oběti. Stále se snižuje v dějinách církve, v památce svého umučení, v památce svého ponížení, v památce svého snížení, v památce svojí chudoby, a tímto chlebem nás obohacuje.

Končil papež František ranní kázání v kapli Domu sv. Marty.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2025 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 25
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti