Sýrie.
„Každý den na nás dopadají bomby“, uvedl dnes pro agenturu
Fides chaldejský biskup Aleppa, Antoine Audo. „Myslím, že mnozí křesťané z Aleppa utečou a budou hledat úkryt v pobřežních oblastech“, pokračuje syrský jezuita, „ale udělají to, až zavřou školy a univerzity, po závěrečných zkouškách. Je totiž paradoxní, že za pohromy, jakou prožíváme, také letos v centrálních čtvrtích Aleppa zůstaly otevřené školy i univerzity. Kdo mohl, nevzdával se školní docházky, aby tak ukázal svou víru ve studium a jeho důležitost pro budoucnost. To vše se děje ve městě, které zdánlivě žádnou budoucnost nemá“, vypráví biskup Audo.
Podle zpráv, které vysílají mezinárodní agentury, džihádistické jednotky v posledních hodinách upevnily své pozice v oblasti Aleppa a údajně donutily ke kapitulaci dva tisíce vládních vojáků, které chytily do pasti v oblasti vojenského letiště. „Skutečnost je ale taková“, vysvětluje syrský jezuita, „že letiště se neužívají už více než tři roky, protože všechna leží ve sporných oblastech. Mám tedy dojem, že tu jde o propagandu a psychologickou válku proti vládě, které se organizují na mezinárodní úrovni s řízeným využíváním sdělovacích prostředků. Ty mluví o brzkém útoku na Aleppo, říkají, že s Aleppen je konec. Zřejmě se tu něco chystá.“
Také se zprávami o křesťanech se podle chaldejského biskupa často manipuluje. „Před třemi týdny“, zdůrazňuje mons. Audo, „protivládní ozbrojené skupiny podnikly cílený zásah těžkými zbraněmi na městské čtvrti, kde jsou soustředěny křesťanské katedrály, a posléze také na čtvrť Sulamaniyah, obývanou mnoha křesťany. Možná bylo pravým záměrem zapůsobit na mezinárodní veřejné mínění a ospravedlnit tak vojenský zásah. Od samého počátku tu existovala zřejmá snaha prezentovat celý konflikt jako náboženský střet mezi křesťany a muslimy, nebo mezi šíity a sunnity. Je jisté, že křesťané jsou ta nejbezbrannější skupina, která nemá zbraně, ale má strach. Avšak určité slogany a interpretační klíče slouží pouze k tomu, aby skryly pravé důvody války a její dynamiku. Je tu někdo, kdo by chtěl celou oblasti rozdrobit na malé sektářské jednotky, jako se o to pokusili už v Iráku. Podle chaldejského biskupa syrského Aleppa za tímto záměrem stojí jediný cíl: poštvat jedny proti druhým a nadále nad vším vládnout.
(jag)