Vatikán.
“Kristův voják se účastní na životě svého Pána”, řekl dnes papež František švýcarským gardistům. Svatý otec pozdravil členy své tělesné stráže tři dny před přísahou nových rekrutů, která tradičně připadá na šestý květen, výročí tzv.
sacco di Roma. Na počátku několikaměsíčního drancování Říma v roce 1527 položilo při papežově obraně život 147 švýcarských vojáků. Na prapor elitní jednotky bude ve středu odpoledne přísahat 32 nových gardistů.
Přátelství mezi papežem a gardisty je mimořádné tím, že se zakládá na lásce, kterou Kristus naplnil a odkázal svým učedníkům: “Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo za své přátele položí svůj život” (Jan 15,13), prohlásil Petrův nástupce a ve své promluvě pak nastínil profil muže, který následuje Krista až k nejvyšší oběti. Hojně přitom citoval z Duchovních cvičení bývalého vojáka, sv. Ignáce z Loyoly.
”Pán chce vybudovat své království za spolupráce lidí, a proto potřebuje lidi rozhodné a odvážné. Podle svatého Ignáce požaduje Kristus Král po těch, kdo s ním chtějí jít, aby se spokojili se stejným jídlem, nápojem i oděvem. Žádá po nich, aby snášeli námahy dne a noční bdění, a tak se podíleli na vítězství. Ignác zároveň přirovnává svět ke dvěma vojenským táborům, nad kterými vlají dva různé prapory – Kristův a satanův. Křesťanova volba je zřejmá – následuje Kristův prapor.”
Kristův voják sdílí Pánův život, pokračoval František, bere na sebe Kristovy starosti a je mu druhem. Švýcarský gardista má být člověk ryzí víry, který cítí s církví a Kristem.
”To vše, drazí mladí, můžete (stejně jako každý jiný křesťan) prožívat díky svátostem, zejména častou účastí na mši a svátosti smíření. Můžete Pána následovat při každodenní četbě evangelia. Proto také vás, jako všechny ostatní, vyzývám, abyste měli stále po ruce malé vydání evangelia. Jakmile najdete chvíli klidu, čtěte v něm. Pomůže vám také osobní modlitba – zejména růžence, když držíte čestnou stráž. A pomůže vám rovněž služba chudým, nemocným a těm, kdo potřebují dobré slovo.”
Při setkávání s poutníky tak budete vyzařovat laskavost a onu “větší lásku”, která pochází z přátelství s Kristem. Švýcarská garda je jakousi “výkladní skříní” Svatého stolce, za což vám děkuji stejně jako za vaše modlitby.
”Vím, že vaše služba je náročná. Když se ale vyskytnou úkoly navíc, můžeme se na Švýcarskou gardu vždy spolehnout. To vím.”
loučil se papež František.
(jag)