Japonsko.
Církev v Japonsku si připomíná 150. výročí objevení tzv. skrytých křesťanů. Tito katolíci vyšli z utajení, které zapříčinilo dlouhé a kruté pronásledování, započaté roku 1600. Po vyhoštění všech katolických kněží z Japonska si víru předávali pouze laici, kteří udíleli svým dětem křest, čímž riskovali život. Papež František vyslal do Nagasaki zvláštního legáta, kardinála Orlanda Queveda, arcibiskupa filipínského Cotabata. Vzpomínkové oslavy pro naše mikrofony přibližuje misionář Papežského institutu zahraničních misií v Japonsku,
O. Mario Bianchin:
“Oslavy se soustředí zejména do Nagasaki, kde došlo k odhalení těchto původních křesťanů. Bylo to 17. března a japonská církev si tento objev každoročně připomíná. Je známkou hlubokých kořenů, jaké má křesťanství v Japonsku.“
Jak žijí japonští katolíci dnes?
“Japonci berou víru vážně. Zde v Japonsku je málo lidí, kteří pocházejí z křesťanských rodin, a proto křesťané všeobecně pociťují svou víru jako závazek. Také celá společenství vnímají jako závaznou svou identitu katolické církve. Ačkoliv ještě zbývá urazit hodně cesty, můžeme tu hovořit o kvalitní katolické populaci. Existuje tu dvojí tradice, týkající se katolické církve – první se vztahuje k prvotní evangelizaci země v době sv. Františka Xaverského a odkazuje k odhalení tajných křesťanů, druhá je novější a datuje se obdobím modernizace, kdy se země snažila napodobovat rozvinuté státy v Evropě a Americe. V tomto časovém úseku – tedy zhruba před 150 lety – začala druhá evangelizace Japonska. Tyto dva proudy jsou dosud viditelné a tvoří základ církevní identity v Japonsku.“
Jaké jsou vztahy mezi japonskými katolíky a představiteli jiných, většinových, náboženství?
“Dobré. Japonští katolíci nemají s jinými náboženstvími vůbec žádné obtíže. Možná tu není tak velké nadšení a zájem o vzájemné vztahy a dialog. Také k němu chybí příprava. Do dialogu, který podporuje církev, jsou zapojena různá náboženská společenství, zejména buddhisté. Účastní se církevních aktivit v průběhu celého roku.“
Jak na japonské věřící působí poselství papeže Františka?
“Papežův styl berou jako výzvu. Myslím, že všichni touží, aby se s ním setkali. Doufejme, že papež najde čas a přijede se za námi do Japonska podívat“
Říká italský misionář v Japonsku.
(jag)