Kamerun.
Teroristická skupina Boko Haram, která bojuje po boku tzv. islámského státu také v Libyi, pokračuje v atentátech ve státech Kano a Yobe na severovýchodě Nigérie. Civilistů, kteří prchají do sousedního Kamerunu, se ujímají rovněž misionáři Papežského institutu zahraničních misií. Pro Vatikánský rozhlas telefonuje
bratr Fabio Mussi, který zároveň koordinuje práci diecézní Charity v Yagoua.
“Zhruba před měsícem se situace změnila, protože na nigérijském území začala zasahovat armáda Čadu. Koaliace pěti států – Nigérie, Čadu, Nigeru, Beninu a Kamerunu – se opětovně setkala minulý týden a rozhodla o vyslání dalšího desetitisíce mužů. Skupina Boko Haram se tedy stáhla do nigérijského vnitrozemí, kde dělá to, co dříve na hranicích – tedy masakry a rabování. Uprchlíků je méně, ale přicházejí mnohem vyčerpanější. Většinou jsou to ženy, děti a staří lidé. Muži chybí – nevíme, zda je naverbovali k Boko Haram, nebo utekli. Od začátku bojů jsme se ujali několika desítek tisíc uprchlíků. Po 15-20 dnech je přebírají Spojené národy a umisťují je do uprchlického tábora v Minawao, který vznikl v posledních měsících a dnes v něm žije 50 tisíc lidí. V současné době se staráme zhruba o dva tisíce uprchlíků z Nigérie a také o interní kamerunské uprchlíky, kteří odešli z vesnic na pohraničí.“
Kolik je mezi uprchlíky křesťanů?
“Nemůžeme konkrétně odhadnout, kolik je tu křesťanů a kolik muslimů. Všichni tito lidé jsou ve stejné situaci, nezávisle na své víře. Boko Haram se nezaměřuje na křesťany. Před čtrnácti dny napadli Fotokol, kde povraždili hlavně muslimy, kteří s nimi nechtěli spolupracovat. Myslím, že křesťanů nebude více než pět, šest procent, většina uprchlíků je muslimských. Pomáháme jim díky podpoře z Itálie a Německa. Máme na starost tento díl Afriky a snažíme se dělat vše možné, abychom umenšili utrpení těchto lidí.“
Uvedl italský misionář.
(jag)