Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   11. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

17.3.2012 

O. Cantalamessa: Latinská spiritualita ve vztahu k Trojici není méně bohatá

Vatikán. Během postní doby, každý pátek ráno, v kapli apoštolského paláce pronáší papežský kazatel ke Svatému otci a jeho spolupracovníkům z římské kurie postní kázání. O. Cantalamessa v souvislosti s plánovaným Rokem víry věnoval letošní homiletický cyklus tohoto liturgického období obnově a osvěžení víry. První postní kázání před týdnem zaměřil na božství Ježíše Krista v díle církevního otce sv. Atanáše.

Včerejším tématem homilie papežského kazatele byl Trojjediný Bůh v díle dalšího východního otce sv. Řehoře Naziánského. O. Cantalamessa poukázal nejprve na zavádějící teologické pojetí, které tvrdí, že Bůh je jeden a Ježíš Kristus je člověk. V takovémto pojetí se vytrácí Kristovo božství a tím také Trojice, což vede k tomu, že se mlčky a pokrytecky přijímá existence dvojí víry a dvojího křesťanství, které však už – kromě názvu - nemají nic společného.

Narozdíl od křesťanského východu, řekl pak O. Cantalamessa, musela se západní teologie bránit spíše před rizikem přílišného zdůrazňování jednoty božské přirozenosti na úkor rozlišování božských osob. „Na tomto terénu, řekl dále papežský kazatel, se rozvinulo deistické pojetí Descartesa a osvícenců, které naprosto odhlíží od Trojice a soustředí se jedině na Boha jakožto Svrchované Bytí či Božství. Kant zde formuloval známou myšlenku, podle níž „z doslovně pojaté nauky o Trojici nelze vyvodit nic praktického“ (I.Kant, Il Conflitto delle facolta, A 50WW, ed. W.Weischedel, VI, str.303).

Toto byl bezpochyby jeden z faktorů, který vyrovnal cestu modernímu ateismu. Kdyby byla v živé paměti teologie Trojjediného Boha a nehovořilo se jen o vágním Svrchovaném Bytí, nedosáhl by Feuerbach tak snadno triumfu se svojí tezí o tom, že Bůh je pouhou projekcí lidství, kterou si vytváří sám člověk. Jaká potřeba by totiž odpovídala rozštěpení člověka na tři osoby: Otce, Syna a Ducha svatého? A v jakém smyslu by Trojice mohla být projekcí a sublimací, kterou vytváří lidský duch o sobě samém? Feuerbach tak vlastně vyvrátil jen onen vágní deismus a nikoli víru v Trojjediného Boha.

Také dnes, pokračoval na jiném místě O. Cantalamessa, by kdosi chtěl dát do závorky dogma o Trojici, aby usnadnil dialog s velkými monoteistickými náboženstvími. Takováto operace je však sebevražedná. Bylo by to jako odejmout člověku páteř, aby se mohl svižněji pohybovat! Trojice natolik prostupuje teologii, liturgii, spiritualitu a celý křesťanský život, že zřeknutí se jí, by znamenalo založení nového a naprosto jiného náboženství.

Ve vztahu ke Trojici existuje něco mnohem příhodnějšího, než snažit se ji pochopit, totiž vstoupit do ní. Oceán nemůžeme obejmout, ale můžeme do něho vejít; nemůžeme pojmout tajemství Trojice svým myšlením, ale můžeme do něho vstoupit.

Vstupní „brána“ do Trojice je jediná, pokračoval papežský kazatel, a tou je Ježíš Kristus. Svou smrtí a vzkříšením nám otevřel novou a živou cestu vedoucí do Nejsvětější Trojice a zanechal nám prostředky, jak Jej na této zpáteční cestě následovat. Těmito prostředky jsou církev, svátosti a zvláště eucharistie.

Latinská spiritualita není méně bohatá, pokud jde o přiblížení a zamilování si tajemství Trojice. Klade důraz také na opačný pohyb: nejsme to my, kdo vstupuje do Trojice, ale Trojice vstupuje do nás. V pravoslavné tradici se nauka o tomto přebývání vztahuje k Osobě Ducha svatého. Západní teologie všestranně rozvinula biblické učení, podle něhož v duši člověka přebývá celá Trojice: „Můj otec ho bude milovat a přijdeme k němu a učiníme si u něho příbytek“ (Jan 14,23). Pius XII. v encyklice Mystici corporis napsal, že „již nyní máme účast na radosti a blaženosti Trojice“.

O. Cantalamessa v této souvislosti citoval sv. Jana od Kříže a sv. Alžbětu od Nejsv. Trojice a podotknul, že právě proto je rozdíl mezi pokřtěným a nepokřtěným tím nejhlubším důvodem k šíření evangelia. Právě skrze křest totiž Trojjediný Bůh svojí prozřetelností na člověka nejenom laskavě hledí, ale začíná v člověku opravdu přebývat.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.12.20 Cantalamessa: Klíč k pochopení Vtělení dává pokora
14.12.20 Cantalamessa: Naším pevným bodem je věčnost
5.12.20 Cantalamessa: Memento mori - S pandemií přišel čas znovu mluvit o smrti
30.11.20 Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem
27.11.20 Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemie



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti