Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

7.5.2011 

Buďte stále v „jeslích“

Benedikt XVI. v Akvileji

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
S velkou radostí přicházím k vám, synové a dědici proslulé církve v Akvileji, abych právě odtud začal svou návštěvu v církvích tohoto kraje. Srdečně zdravím vás všechny, pastýře i občanské představitele,věřící z diecézí Triveneta, ze Slovinska, Chorvatska, Rakouska a Bavorska! Děkuji starostovi Akvileje za jeho zdvořilá slova na uvítanou. Archeologické památky a pozoruhodné umělecké skvosty, které proslavily Akvilej všude, mne vybízejí, abych nyní pohlédl k počátkům tohoto města, které sahají do roku 181, i k jeho následnému rozkvětu, který opěvuje básník a biskup Paulín slovy: „jsi krásná, slavná, skvostnými paláci a hradbami proslulá a ještě více nespočetnými zástupy tvých obyvatel. Všechna města Benátská ti byla podrobena a byla jsi jejich metropolí, vynikala jsi svým klérem, skvěla jsi se kostely, které jsi dala Kristu“ (Poetae Latini aevi Carolini, M.H.H., 1881, str.142). Akvilej vznikla a rozvinula se v době plného rozkvětu římské říše jako brána Východu a Západu, místo záštity kulturního a ekonomického sdílení.

Sláva Akvileje však měla ještě jinou povahu! Neboť, jak praví svatý Pavel, Bůh si nezvolil to, co je urozené a mocné, ale to, co je ve světě slabé a pošetilé (srov. 1 Kor 1,27-28). V daleké provincii Sýrie v dobách císaře Augusta povstal Ten, který přišel osvítit lidi světlem Pravdy, Ježíš, syn Marie a Josefa, soupodstatný a věčný Syn Otce, zjevil nezanikající Boží vládu nad lidmi, Jeho plán společenství pro všechny národy; Ten, který svou smrtí na kříži, přijatou z rukou říše, nastolil pravé království spravedlnosti, lásky a pokoje, aby dal lidem, kteří jej přijmou „moc stát se Božími dětmi“ (Jan 1,12). Od Jeruzaléma přes církev v Alexandrii přišla radostná zvěst o Kristově spáse až sem. I do tohoto římského kraje dorazilo sémě velké naděje. Akvilej, Decima Regio císařství, stala se záhy společenstvím mučedníků, heroických svědků víry ve Vzkříšeného, semenem dalších učedníků a komunit. Velikost Akvileje tedy nespočívala jen v tom, že byla devátým městem císařství a čtvrtým v Itálii, ale také v tom, že byla živou a příkladnou církví, schopnou autenticky hlásat evangelium a odvážně je šířit do okolních krajů, po staletí je uchovávat a živit. Proto vzdávám hold této požehnané zemi, zavlaženou krví a oběťmi tolika svědků a prosím svaté akvilejské mučedníky, aby vzbudili také v dnešní církvi odvážné a věrné Kristovy učedníky, oddané jenom Jemu a proto přesvědčené a přesvědčivé.

Svoboda kultu, kterou dostalo křesťanství ve čtvrtém století, nebyla ničím jiným než rozšířením akčního radiusu Akvilejské církve, šířící se za přirozené hranice regionu Venetia et Histria až do Retie, Norica a do rozsáhlých podunajských krajů, do Panónie a Savie. Tak se postupně zformovala metropolitní církevní provincie Akvilej, které se podřizovali biskupové velmi vzdálených krajů, přijímali její vyznání víry a pojili ji s ní nerozlučná pouta církevního, liturgického, disciplinárního a dokonce i architektonického společenství. Akvilej byla pulsujícím srdcem tohoto regionu pod moudrým a neochvějným vedením svatých pastýřů, kteří ji chránili proti rozmáhajícímu se arianismu. Za všechny zmíním Chromácia, o kterém jsem hovořil v katechezi 5. prosince 2007. Byl to biskup podobně starostlivý a činorodý jako Augustin z Hippo, Ambrož z Milána, „nejsvětější a nejučenější mezi biskupy“, jak jej nazval Jeroným. Církev, kterou Chromácius miloval a které sloužil, učinilo velkým její vyznání víry v Ježíše Krista, pravého Boha a pravého člověka. V komentáři k evangelnímu příběhu o ženě, která vylila vonnou mast nejprve na Ježíšovy nohy a potom na hlavu, Chromácius praví: „Kristovy nohy jsou znakem tajemství jeho vtělení, kterým se ráčil narodit z panny v těchto posledních dnech; hlava naopak ukazuje na slávu jeho božství, které pochází od Otce přede všemi věky... To znamená, že o Kristu máme věřit dvě věci: že je Bůh a že je člověk, Bůh zrozený z Otce a člověk narozený z panny... Nemůžeme být spaseni jinak, pokud těmto dvěma věcem o Kristu nevěříme“ (Chromácius z Akvileje, Catechesi al popolo, Citta Nuova, 1989, str. 93).

Drazí bratři a sestry, synové a dědicové slavné církve v Akvileji, jsem dnes mezi vámi, abych obdivoval tuto bohatou a starobylou tradici, ale zejména abych vás utvrdil v hluboké víře vašich otců. Tuto základní pravdu v této historické chvíli znovu objevte, braňte a s duchovní vřelostí vyznávejte. Jedině v Kristu totiž lidstvo může obdržet naději a budoucnost, jedině od Něho může čerpat význam a moc odpuštění, spravedlnosti a pokoje. Odvážně uchovávejte naživu víru a skutky svých počátků! Buďte ve svých církvích a v lůně společnosti „quasi beatorum chorus“, jak to prohlásil Jeroným o Akvilejském kléru, jednotou víry, studiem Slova, bratrskou láskou, radostnou a mnohotvárnou harmonií církevního svědectví. Vybízím vás, abyste se stále znovu stávali učedníky evangelia, s duchovním nadšením jej tlumočili čirou vírou, upřímnou láskou a pohotovou vnímavostí vůči chudým. Kéž je váš život utvářen podle onoho „sermo rusticus“, o němž mluví opět Jeroným ve vztahu ke komunitě v Akvileji. Buďte stále v „jeslích“, jak říkával Chromácius, totiž u oltáře, kde je pokrmem samotný Kristus, chléb života, síla v pronásledováních, občerstvení, které osvěžuje uprostřed nedůvěry a slabosti, pokrm odvahy a křesťanské horlivosti. Zmínka o svaté Matce církvi v Akvileji ať je vám v tomto neklidném dějinném období oporou a pobídkou k cestě za novými misijními cíli a učiní z vás tvůrce jednoty a porozumění mezi národy vašich zemí. Kéž vás na cestách vždy chrání Panna Maria a provází moje požehnání.

Přeložil Milan Glaser



Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.5.11 Benedikt XVI. v Benátkách, také na gondole
8.5.11 Ježíš je »Zdravím« člověka
8.5.11 Poslání církve je úspěšné, neboť je v ní přítomen Kristus
8.5.11 Existenci Krista hrozí, že bude zbavena své pravdy
7.5.11 Benedikt XVI. na pastorační návštěvě v Akvileji a Benátkách - 1.den



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti