Rimini.
Jedním z témat meetingu, pořádaného katolickým hnutím Comunione e liberazione, byl také mezináboženský dialog. V Rimini o něm mluvil k několika tisícům účastníků kard. Jean Louis Tauran, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog, který své vystoupení pro Vatikánský rozhlas shrnul:
?Snažil jsem se především ukázat, že dialog nevedou náboženství, ale věřící. Normální osoby, které mají společné problémy. A tyto osoby, poněvadž jsou věřící, mají dědictví určitých společných hodnot, které jim umožňuje chápat, že jsme bratry, ale také dětmi Božími. Náboženství nejsou zdrojem rozdělení. To věřící někdy zrazují své dědictví. Kdo věří a setkává se druhým, musí být ve své víře důsledný, aby mohl plnit následující čtyři úkoly: pedagogii společného soužití, etickou nabídku. Musíme mít odvahu rozlišovat mezi dobrem a zlem, připomínat povinnosti a práva. Potom také ochotně sloužit druhým. A nakonec se chovat jako zodpovědní občané, protože jsme věřící i občané. Nejsme věřící anebo občané, nýbrž věřící a zároveň občané. Samozřejmě, že nejdůležitější je náboženské svědectví, protože my křesťané nešíříme jen humanistické, ale především evangelní hodnoty. Řekl bych, že my věřící máme schůzku s dějinami dneška a je důležité, abychom dali pochopit našim bratřím v člověčenství to, co vidíme před sebou, ?předsíň slávy? a že na konci cesty nás někdo očekává. Myslím, že to je poselství, které jako věřící mám podávat všem.
Myslím, že přitom je hlavně zapotřebí, abychom přešli od strachu z druhého ke strachu o druhého, to znamená, že pokud jsou mému bratrovi upřena jeho práva anebo když se on sám zpronevěřuje svým povinnostem, trápí mne to. Je třeba přejít od strachu z druhého ke strachu o druhého.?
Říká kard. Tauran o mezináboženském dialogu.
(mig)