Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   30. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

29.3.2010 

Každé gesto úcty ke Kristu nezůstává jen privátním úkonem

Homilie Benedikta XVI. při mši sv. k výročí úmrtí Jana Pavla II., baz. sv. Petra

Česká sekce RV

Vážní bratři v biskupské a kněžské službě,
Drazí bratři a sestry!

Sešli jsme se kolem oltáře poblíž hrobu apoštola Petra, abychom přinesli zádušní eucharistickou oběť za vyvolenou duši ctihodného Jana Pavla II. v rámci 5. výročí jeho odchodu na věčnost. Činíme tak několik dní v předstihu, protože 2. duben připadá letos na Velký Pátek. Jsme však již ve Svatém týdnu, což je velmi příhodný kontext pro usebrání a modlitbu, v níž nám liturgie umožňuje intenzivněji prožívat poslední dny pozemského Ježíšova života. Rád bych vyjádřil své uznání vám všem, kteří se účastníte této mše svaté. Srdečně zdravím kardinály ? zejména arcibiskupa Stanislava Dziwisze ? biskupy, kněze, řeholníky a řeholnice, jakož i poutníky, kteří přišli za tímto účelem z Polska, mnohé mladé a početné věřící, kteří na této bohoslužbě nemohli chybět.

V dnešním prvním biblickém čtení představuje prorok Izaiáš postavu ?Hospodinova Služebníka?, který je zároveň Jeho vyvoleným, v němž má zalíbení. Služebník jedná s nezlomnou pevností a energií, která nepoleví, dokud nesplní úkol, který mu byl svěřen. Nebude však mít k dispozici ony lidské prostředky, které se k uskutečnění tak grandiózního plánu zdají nezbytné. Vystoupí v síle svého přesvědčení a Ducha, kterého na něho vložil Bůh a dal mu tak schopnost jednat mírně a mocně a zaručil mu konečný zdar. To co inspirovaný prorok říká o Služebníkovi, můžeme aplikovat na milovaného Jana Pavla II.: Pán jej povolal do své služby, nakládal na něho stále větší odpovědnost a také jej provázel svou milostí a neustálou pomocí. Během svého dlouhého pontifikátu ohlašoval právo neochvějně, bez ústupků či váhání a to zejména, když narážel na odpor, nevraživost a odmítání. Věděl, že jej Pán bere za ruku, což mu umožňovalo, aby s hojnými plody plnil svou službu, za což opět vzdáváme Bohu vroucí díky.

Dnešní evangelium nás uvádí do Betánie, kde ? jak poznamenává evangelista ? Lazar, Marta a Maria připravili mistrovi hostinu (Jan 12,1). Tato hostina v domě tří Ježíšových přátel je plná předtuch nadcházející smrti: zmínka o šesti dnech, které zbývají do Velikonoc; návrh zrádce Jidáše; odpověď Ježíše, který odkazuje na skutek milosrdenství, konaný v den pohřbu; zmínka o tom, že mezi nimi už dlouho nebude; záměr zlikvidovat Lazara, který je odrazem snahy zabít Ježíše. Evangelní úryvek obsahuje gesto, jež je hodné pozornosti: Maria z Betánie ?vzala libru drahocenného oleje z pravého nardu, pomazala Ježíšovi nohy a utřela mu je svými vlasy? (12,3). Mariino gesto je výrazem velké víry a lásky k Pánu. Nestačilo jí umýt mistru nohy vodou, ale pomazala mu je velkým množství drahocenného oleje, který by bylo možno ? jak namítá Jidáš ?prodat za tři sta denárů; a navíc mu nepomazala hlavu, jak bylo zvykem, ale nohy. Maria dává Ježíšovi to nejcennější v gestu té nejhlubší úcty. Láska nepočítá, neměří, nezjišťuje si předem výdaje, neklade meze, ale umí dávat s radostí, hledá pouze dobro druhého, přemáhá malichernost, hamižnost, zášť a uzavřenost, které člověk někdy chová ve svém srdci.

Maria se vrhá k Ježíšovým nohám v pokorném postoji služby, jak to učiní sám mistr při Poslední večeři, když ? jak říká čtvrté evangelium ? ?vstal od večeře, odložil svrchní šaty a uvázal si kolem pasu lněnou zástěru. Potom nalil vodu do umyvadla a začal učedníkům umývat nohy? (Jan 13,4-5), abyste ? říká ? ?také vy jeden druhému umýval nohy? (v.15). Pravidlem Ježíšova společenství je láska, která dovede sloužit až k darování života. A vůně ?naplnila celý dům? (Jan 12,3). Význam Mariina gesta, které je odpovědí na nekonečnou Lásku Boha, se šíří mezi všemi stolujícími. Každé gesto lásky a autentické úcty ke Kristu nezůstává jen privátním úkonem, netýká se jenom vztahu jednotlivce a Pána, ale dotýká se celého těla církve, šíří se do okolí, vlévá lásku, radost, světlo.

?Do vlastního přišel, ale vlastní ho nepřijali? (Jan 1,11). Proti Mariině skutku se staví postoj a slova Jidáše, který pod záminkou pomoci, jež by se mohla poskytnout chudým, skrývá egoismus a faleš člověka, uzavřeného do sebe sama a svázaného žádostí po majetku, který nedovolí, aby se jej dotkla vůně božské lásky. Jidáš počítá tam, kde počítat nelze, vstupuje se svou malicherností do prostoru lásky, daru a naprosté odevzdanosti. A Ježíš, který až do té chvíle mlčel, zastane se Mariina gesta: ?Nech ji. Ať jej uchová pro den mého pohřbu.? (Jan 12,7). Ježíš chápe, že Maria vytušila Boží lásku a poukazuje na jeho blížící se ?hodinu?, tedy hodinu, v níž Láska dostane svůj vrcholný výraz na dřevu kříže. Syn Boží daruje sebe sama, aby měl člověk život; sestupuje do propasti smrti, aby člověka dovedl do výšin Boha, nemá strach se ponížit a být ?poslušný až k smrti, a to k smrti na kříži? (Flp 2,8). Svatý Augustin se v homilii k tomuto evangelnímu úryvku obrací na každého z nás naléhavými slovy, výzvou ke vstupu do tohoto koloběhu lásky napodobením Mariina gesta a konkrétním následováním Krista. Augustin píše: ?Každá duše, která chce být věrná, se spojuje s Marií, aby pomazala drahocennou vůní nohy Páně? Pomaž Ježíšovi nohy, následuj Pánovy šlépěje, veď důstojný život. Nohy mu utři vlasy. Máš-li nadbytek, dej ho chudým, a utřeš Pánovi nohy? (In Ioh. evang., 50,6).

Drazí bratři a sestry! Celý život ctihodného Jana Pavla II. se odvíjel ve znamení této lásky, schopnosti darovat se štědře, bez výhrad, bez omezení a bez kalkulu. Nechal se vést láskou ke Kristu, kterému zasvětil svůj život, láskou bezpodmínečnou a nadměrnou. A právě proto, že se stále více přibližoval Bohu v lásce, mohl být průvodcem na cestě dnešnímu člověku a šířit ve světě vůni Boží Lásky. Kdo měl to potěšení jej poznat a setkávat se s ním, mohl se hmatatelně dotknout jeho živé jistoty, že ?vidí blaho od Hospodina v zemi živých,? jak jsme slyšeli s responsoriálním žalmu (26, 13); jistoty, která jej během jeho života provázela a která se zvláštním způsobem ukázala během posledního období jeho putování po této zemi. Postupují fyzická slabost totiž nikdy neotupila jeho skálopevnou víru, jeho zářivou naději a jeho vroucí lásku. Nechal se strávit pro Krista, církev a celý svět; své utrpení prožíval až do poslední chvíle z lásky a s láskou.

V homilii ke 24. výročí svého pontifikátu se svěřil, že ve chvíli svého zvolení ve svém srdci silně pocítil Ježíšovu otázku, kladenou Petrovi: ?Miluješ mne? Miluješ mne více než ti zde?...? (Jan 21,15-16) a poznamenal k tomu: ?Každý den se v mém srdci odehrává stejný dialog mezi Ježíšem a Petrem. V duchu vidím laskavý pohled vzkříšeného Krista. On, ačkoli zná mou lidskou křehkost, mne povzbuzuje, abych s důvěrou odpověděl jako Petr: ?Pane, ty víš všechno. Ty víš, že tě miluji? (Jan 21,17). A pak mne vyzývá, abych přijal odpovědnost, kterou mi svěřil On sám? (16. října 2003). Jsou to slova plná víry a lásky, Boží lásky, jež přemáhá všechno!

(polsky) Na závěr bych rád pozdravil přítomné Poláky. Scházíte se v hojném počtu kolem ctihodného Božího služebníka se zvláštními city, jako dcery a synové téže země, vyrůstající ve stejné kultuře a duchovní tradici. Život a dílo Jana Pavla II., velkého Poláka, může být pro vás důvodem k hrdosti. Je však třeba, abyste pamatovali také na to, že je to velká výzva, abyste byli věrnými svědky oné víry, naděje a lásky, jimž nás bez přestání učil. Ať vás na přímluvu Jana Pavla II. ustavičně nese Boží požehnání.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti