Vatikán.
Řeholní řády v západním světě potřebují rychlou změnu mentality. Ocitly se v hluboké krizi, způsobené přijetím světské mentality, píše kard. Rodé, prefekt Kongregace pro zasvěcený život, ve vatikánském deníku
Osservatore Romano (4.2. 2010). Podle jeho názoru upadli dnešní řeholníci do téže krize, kterou trpí společnost v jejich zemích. ?Vyschly prameny, které po staletí oživovaly zasvěcený a misijní život církve. Sekularizovaná kultura, tvrdí kard. Rodé, pronikla rovněž do mysli i srdcí mnoha řeholníků, kteří ji zaměnili za otevřenost pro pokrok a sblížení se soudobým světem, což se projevuje ?následováním bez odříkání, modlitbou bez setkání, bratrským životem bez společenství, poslušností bez důvěry, charitou bez transcedence.? Prefekt zmíněné kongregace připomněl, že 20. století bylo pro řeholní řády dobou dynamického rozvoje, který se nečekaně skončil koncilem. Pokoncilní období bylo sice bohaté na experimenty, ale chyběly pevné a přesvědčivé vize. Důsledkem toho byla katastrofální krize povolání. Dnes je zasvěcených osob téměř milion, avšak na západě jsou to především starci. Věkový průměr překročil 60 let a v některých řádech je dokonce 70 až 80 let. Vede to k ukončování jejich prospěšného působení a k odumírání celých řádů. Problémem je rovněž život nových povolání ve stárnoucích řádech.
Kard. Rodé uzavírá článek konstatací, že řeholní řády musí nynější krizi interpretovat jako opravdové znamení času a rychle změnit mentalitu, vrátit se k charismatům svých zakladatelů a stát se alternativou dnes převládající mentality. Zvláštní pozornost je třeba věnovat formaci nových povolání, které přicházejí do noviciátů obtíženi soudobou mentalitou. Pokud je tedy řeholní formace nedokáže přesvědčit, končí kard. Rodé, budeme formovat lidi bez nadšení, řeholníky unavené, frustrované a zoufající, kteří dříve či později řád opustí, aniž by sami věděli proč.
(mig)