Rozhovory
Křesťanské kořeny jsou jasná věc Rozhovor s profesorem Miroslavem Vaňkem, ředitelem Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Sametová revoluce a idea Evropy, tak bylo nadepsáno sympózium organizované v úterý 10. prosince na velvyslanectví ČR v Římě ve splupráci s Institutem politických studií sv. Pia V., Papežskou univerzitou sv. Tomáše Akvinského a Asociace Praha. Nad historickými souvislostmi a ideovými proměnami na sklonku komunistické éry, ale i nad dalším směřováním našeho kontinentu rozvažovali ve svých příspěvcích italští historici a odborníci na středoevropské otázky. Naši vlast reprezentoval profesor Miroslav Vaněk, ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.
Kardinál Michael Czerny: Vzpomínky na rodinu za II. světové války
Moji rodiče jen málokdy mluvili o osudech své rodiny v době války, a to z několika důvodů: byly to bolestné vzpomínky, chtěli se vyvarovat zavádějících interpretací rodinné historie a chtěli se zaměřit na budování nového života v Kanadě. Rád však u příležitosti tohoto rozhovoru doplním některé podrobnosti, které se týkají země, kde jsem se narodil, tehdejšího Československa, předtím než jsme v roce 1948 přesídlili do Kanady, a chtěl bych se zmínit o mé babičce, která namalovala „Útěk do Egypta“, vytištěný na upomínce na mé kardinálské jmenování. Jediná svízel jsou senzacechtiví spisovatelé, říká německý historik k přejmenování Vatikánského archivu Ředitel Římského institutu Görresovy společnosti, německý kněz Stefan Heid, považuje papežovo rozhodnutí o přejmenování Vatikánského archivu za smysluplné, nikoli však nezbytné. Přídavné jméno „tajný“ vědci samozřejmě odjakživa chápali jako „vyhrazený papeži“. Senzacechtiví spisovatelé, kteří publikum lákají na údajně utajované materiály z Vatikánského archivu, je tudíž notně popuzovali. Sýrie zůstává kolbištěm mezinárodních zájmů Rozhovor s otcem Firasem Luftim františkánským ministrem v Sýrii Sýrie zůstává kolbištěm mezinárodních zájmů, je to tragédie, která nemá s právem nic společného, říká v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas otec Firas Lufti. Přípona –ismus většinou nevěstí nic dobrého říká papež pro italský deník La Stampa Domenico Agasso jr. z deníku La Stampa 6. srpna rozmlouval s papežem v domě sv. Marty. Ježíš před rozlíceným davem mlčel říká papež František pro mexickou televizní stanici Televisa Rozhovor papeže Františka s Valentinou Alazraki pro mexickou televizní stanici Televisa, odvysílaný 28. května 2019.
Další články z podrubriky Rozhovory, tiskovky Uvykli jsme nadávkám – nahraďme je „mystikou respektu“! Vybídl papež František během letu ze Skopje do Říma Jak je zvykem v závěru každé apoštolské cesty, papež František se po zakončení návštěvy Bulharska a Makedonie setkal během zpátečního letu s novinářským doprovodem. Leteckou tiskovou konferenci moderoval prozatímní ředitel Tiskového střediska Svatého stolce, Alessandro Gisotti.
Další články z podrubriky Rozhovory, tiskovky Děti kněží. Základním kritériem je dobro dětí Andrea Tornielli rozmlouvá s kardinálem Beniaminem Stellou, prefektem Kongregace pro klérus, o směrnicích pro případy kněží latinského obřadu, kteří mají potomky. Otázka „dětí kněží“ je tématem, které dlouho zůstávala tabu, jehož následkem zejména v minulosti tyto děti často vyrůstali bez známého a uznaného otce. Hovoří kardinál Beniamino Stella, prefekt Kongregace pro klérus, úřadu, do jehož kompetence spadají také tyto aspekty života kněží. Jedině sdílením pravdy o tom, co jsme, navazujeme vztah říká prefekt Úřadu pro vatikánská média, Paolo Ruffini Vatikán/Lurdy. Prefekt vatikánského úřadu pro komunikaci, Paolo Ruffini, hovořil na setkání katolických novinářů, kteří přijeli ze 30 zemí, aby se na známém mariánském poutním místě zamýšleli nad spojitostmi „mezi žurnalistikou a přesvědčením“ v rámci již 23. ročníku Mezinárodních dnů sv. Františka Sáleského, patrona žurnalistů. „Ve světě, který zaměňuje netečnost za objektivitu anebo přehánění za ryzost – řekl ve svojí přednášce – si musíme počínat tak, abychom byli a jevili se jako hledači pravdy také lidem, kteří nesdílejí naši víru.“ Latinská Amerika potřebuje rehabilitovat dobrou politiku Rozhovor s prof. Guzmánem Carriquirym, místopředsedou Papežské komise pro Latinskou Ameriku “Navzdory problémům jsme mladým kontinentem a v tom je naše síla,” vysvětluje prof. Guzmán Carriquiry, advokát, novinář a vysokoškolský učitel, který je od roku 2014 místopředsedou Papežské komise pro Latinskou Ameriku. V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas v den před odletem papeže Františka do Panamy představuje hlavní problémy kontinentu. < novější starší >
|