Benedikt XVI. v Apulii - 1.den

14.6.2008 

Benedikt XVI. zahájil dvoudenní cestu do jihoitalské Apulie. Navštíví dvě města tohoto regionu, Santa Maria di Leuca a Brindisi. Dnes v podvečer sloužil mši svatou na prastarém mariánském poutním místě, zvaném de finibus terrae v Santa Maria di Leuca. Traduje se, že právě na tomto místě vkročil na půdu apeninského poloostrova sv. Petr.
Mluví ordinář diecéze Ugento-Santa Maria di Leuca, biskup Vito De Grisantis:

Nesmírná úcta k Matce Boží je mezi našimi věřícími hluboce zakořeněná. Jako přípravu na papežskou cestu putovala milostná socha P. Marie ze zdejší svatyně do všech farností v diecézi. V každé z nich kromě modliteb proběhla také setkání věnovaná učení Benedikta XVI. a službě Petrova nástupce. Do poutě se zapojilo pozoruhodné množství věřících. Jako každá forma pobožnosti, i tato vyžaduje prohloubení. Jde o to, aby nás mariánský kult vedl k Pánu Ježíši. Právě to také očekáváme od této návštěvy. Povzbuzení Svatého otce v naší evangelizační práci, kterou vedeme zejména mezi mladými lidmi a rodinami.

Svatý otec ve své promluvě v S. Maria in Leuca k přibližně 20 tisícům poutníků mimo jiné řekl:

De finibus terrae - jméno tohoto poutního místa je velmi krásné a působivé, protože připomíná jedny z posledních Ježíšových slov Jeho učedníkům; rozpjaté mezi Evropou a Středomořím, mezi Západem a Východem připomíná nám, že církev nemá hranice. Je universální. Zeměpisné, kulturní, etnické, ba dokonce i náboženské hranice jsou pro církev pozváním k evangelizaci s výhledem na společenství v různosti. Církev se zrodila o Letnicích, zrodila se jako universální a jejím posláním je hovořit všemi jazyky světa.

Plné znění homilie Benedikta XVI. ze S. Maria di Leuca najdete ZDE

Ještě dnes večer se Svatý otec odebere do Brindisi. Pozdraví jeho obyvatele v historickém centru města a zítra v 10 hodin ráno bude sloužit mši svatou v přístavu. Posledním bodem programu bude setkání s místním klérem 15 minut před 17 hod. v tamní katedrále.
Brindisi se dočká Petrova Nástupce téměř po tisíci letech. Naposled navštívil toto jihoitalské přístavní město papež Urban II. v roce 1089. Vysvětil tehdy základní kámen dosud stojící katedrály a konstatoval dobrý stav přístavu, z něhož o šest let později vyrazil jeden z vojů první křížové výpravy. Město, které bývalo branou východu, se za poslední tisíciletí změnilo v bránu západu, zejména pro přistěhovalce hledající naději na lepší budoucnost.
O současné situaci místní církve mluví arcibiskup Brindisi, Rocco Talucci:

Církev a město Brindisi prožívají velmi delikátní období. Konečně se daří vymanit se z kruhu zločinnosti a nezákonnosti, ale také ze skrytých forem činnosti za hranicí legálnosti. Prožívali jsme v Brindisi korupční aféru a nyní zahajujeme kulturní program, který má nastartovat nové období rozvoje. To nás dobře připravuje na přijetí poselství Svatého otce. Uvidí, že toužíme po obnově města, že se na tom podílí i církev. Brindisi se chce otevřít východu, zemím Středozemní. Chceme vyjít z izolace a obnovit dobré vztahy s balkánskými zeměmi, s nimiž sousedíme přes moře. Porozumění a spolupráci usnadňuje také ekumenismus. Otvírá-li se tedy město Středozemí s touhou po rozvoji, pro nás v církvi to znamená především pokračovat cestou ekumenismu.
- říká arcibiskup Brindisi, Rocco Talucii.

 

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.