Vládní zpráva o dodržování náboženské svobody na světě

20.5.2008 

Náboženská svoboda je systematicky porušována ve více než deseti zemích světa. Pokusy o změnu situace ze strany světových velmocí a mezinárodních organizací nepřinášejí očekávané výsledky. Tak lze shrnout výsledky poslední zprávy Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu, která od roku 1998 připravuje podklady pro vládu Spojených Států. V oblasti dodržování náboženské svobody nedošlo ve srovnání s uplynulým rokem k žádným změnám. Podle zprávy je systematicky narušována v 11 zemích. Sedm dalších států je monitorováno.

Země, jejichž vlády narušují náboženskou svobodu systematicky, jsou: Barma, Severní Korea, Eritrea, Irán, Pákistán, Čína, Saudská Arábie, Súdán, Turkmenistán, Uzbekistán a Vietnam. ?Zdá se, že se na světě nedělá nic proto, aby se situace změnila,? píší autoři raportu pro ministryni zahraničí, Condolezzu Rice.

Na žádném ze seznamů se letos neobjevil Irák. Neznamená to ovšem nápravu situace, ale jen opoždění práce komise, která se na prozkoumání náboženské svobody v Iráku teprve připravuje. Komise nicméně poukázala na mimořádně obtížnou situaci iráckých nemuslimů. Autoři raportu vyjadřují zvláštní znepokojení ?nad výrazným zhoršením situace? v Saúdské Arábii. Tamní vláda financuje náboženské a veřejné školy, které propagují násilí vůči každému, kdo nevyznává islám. Pokud jde o Asii zpráva zdůrazňuje, že komunistická vláda Číny stále ještě toleruje pouze oficiální náboženské komunity. V Severní Koreji svoboda neexistuje vůbec a v pracovních táborech je uvězněno nejméně 6 tisíc křesťanů. Na africkém kontinentu budí znepokojení zejména situace v Súdánu, kde je závazné islámské právo šaríja.

Americká komise pro mezinárodní náboženskou svobodu se věnuje také Rusku. Konstatuje ?delikátní situaci, pokud jde o respektování lidských práv?, která se negativně projevuje také v oblasti náboženské svobody. Situace náboženských menšin záleží na lokální správě. Všechny komunity kromě pravoslavné jsou omezovány.

Americká vládní komise kromě toho stále monitoruje situaci v Afghánistánu, Bangladéši, Egyptě, Indonésii, Nigérii, na Kubě a v Bělorusku

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.