Benedikt XVI. k účastníkům zasedání Světového potravinového programu OSN

22.11.2007 

Benedikt XVI. přijal dnes na audienci účastníky 34. generálního zasedání Světového potravinového programu OSN. Během své promluvy k nim podpořil všechny lidi dobré vůle, aby se sjednotili k přemožení hladu a vytvoření spravedlivého a trvalého míru založeného na neporušitelné důstojnosti lidské osoby. Připomněl, že Svatý Stolec se vždy zajímal o úsilí osvobodit lidskou rodinu od hladu a podvýživy a že k řešení těchto problémů nestačí jen výjimečná horlivost a dokonalé technické schopnosti, ale především je třeba ryzího ducha spolupráce, který sjednotí všechny muže a ženy dobré vůle.

?Všechny formy diskriminace, zejména ty, které maří hospodářský rozvoj, musí být odmítnuty, protože narušují základní právo každé osoby na ?svobodu od hladu.? Toto přesvědčení ve skutečnosti vyžaduje samotná povaha vaší práce ve jménu obecného blaha lidstva, jak to výmluvně vyjadřuje vaše motto ?fiat panis?, slova, která jsou středem evangelia, jež je církev povolána hlásat,?
řekl Svatý otec a dodal, že údaje získané touto organizací potvrzují jeden z nejhorších paradoxů naší doby, tj.
?neúprosné rozšíření chudoby ve světě, který zakouší nebývalou prosperitu nejen v ekonomické sféře, ale také na poli vědy a technologie. Překážky, stojící v cestě k překonání této tragické situace, mohou odrazovat. Ozbrojené konflikty, šíření nákaz, nepříznivé atmosférické a enviromentální podmínky a masivní nucené vysídlování lidí - všechny tyto překážky by měli sloužit jako motivace ke zdvojnásobení našich sil k zásobení všech osob jejich každodenním chlebem.?

Benedikt XVI. během své promluvy k účastníkům zasedání organizace pro výživu a zemědělství při OSN vzpomenul také historii vztahů Svatého Stolce a této organizace. Společné úsilí o odstranění hladu a podvýživy trvá už šedesát let a Svatý otec vyjádřil přesvědčení, že bude pokračovat i v budoucnosti. Organizace pro výživu a zemědělství je jednou z prvních mezinárodních organizací, s nimiž Svatý Stolec navázal diplomatické vztahy. 23. listopadu 1948, během 4. zasedání této organizace získal Svatý Stolec status stálého pozorovatele, což mu zajišťuje právo účastnit se aktivit různých oddělení této organizace a přidružených agentur ve shodě s náboženským a morálním posláním církve.

?Společné úsilí mezinárodního společenství vymýtit podvýživu a podpořit opravdový rozvoj nutně volá po průhledných strukturách managementu, dohledu a realistickém zhodnocení zdrojů potřebných k obsáhnutí širokého spektra různých situací. To vyžaduje příspěvek každého člena společnosti ? jednotlivců, dobrovolnických organizací, obchodníků, místní správy i vládních autorit ? vždy s ohledem na etické a morální principy, které jsou společným dědictvím všech lidí a základem celého společenského života.?

V závěru své promluvy Benedikt XVI. zdůraznil, že lidstvo žízní po pravém a trvalém míru a že náboženství je nositelem duchovní moci léčit rány konfliktů a rozbrojů. Všechny přítomné ujistil o svých modlitbách za to, aby aktivity organizace pro výživu a zemědělství odpovídali stále plněji na touhu lidské rodiny po solidaritě, spravedlnosti a míru.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.