Začal III. asijský kongres o pastoraci poutníků a o poutních místech

15.10.2007 

Po setkáních v Manile v roce 2003 a v Soulu v roce 2005 se letos v japonském Nagasaki koná III. asijský kongres o pastoraci poutníků a o poutních místech. Pořádá ho Papežská rada pro migranty a cestující a zahájil ho dnes její sekretář, arcibiskup Agostino Marchetto. O tradici poutí a poutních míst v Asii řekl Vatikánskému rozhlasu:

?Asie je především nerozsáhlejší a nejlidnatější kontinent na světě, ale s vyjímkou Filipín a Východního Timoru tvoří katolíci menšinu. Tradice poutních míst ale byla hodně rozšířená díky misionářům. Připoměňme Františka Xaverského. Jeho apoštolská horlivost ho přivedla do Indie, do Goa, kde je pohřben. Tam chodí na pouť každoročně spousty věřících. V Bombay je poutní místo Naší Paní Dobré pomoci. V Číně, kde sv. František Xaverský zemřel, byl postaven kostel, který je cílem mnoha poutníků. Připomeňme také kruté pronásledování křesťanů v Japonsku a ukřižování 26 z nich v Nagasaki. Náš kongres se koná právě nedaleko sanktuária Dvaceti šesti mučedníků, které je také cílem poutníků. Pokud pomyslíme na Vietnam, vidíme La Vang, národní poutní místo. Jinak v Asii, si připomínáme počátek evangelizace a díla sv. Tomáše, apoštola. A nejnovější poutní místo je věnováno Matce Tereze z Kalkaty.?

Mezi nejslavnější asijská poutní místa patří také Vailankanni, kam kromě katolíků konají poutě také hindové a muslimové. Poutníci konající pokání často ujdou pěšky 400 až 500 kilometrů.

?Hlavní cíl kongresu je setkání a seznámení se těch, kdo organizují pouti a rektorů poutních míst katolické rodiny v Asii, aby si sdělili své zkušenosti a vzájemně se podpořili. A pak také je tu prvek permanentní formace. Tři dny jsou také přínosné díky příspěvku tří teologů a budou příležitostí k duchovnímu obohacení studiemi, refelxemi a modlitbami, v kontextu vždy nutného ekumenického, mezináboženského a mezikulturního dialogu.?

Říká o III. asijském kongresu o pastoraci poutníků a o poutních místech arcibiskup Agostino Marchetto.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.