Oslav 90. výročí mariánských zjevení se účastnilo 350 tisíc lidí

13.10.2007 

Před 90 lety se v portugalské Fatimě zjevila třem malým pasáčků ? Hyacintě, Lucii a Františkovi ? Matka Boží. Státní sekretář kardinál Tarcisio Bertone dnes ve Fatimě celebroval mši svatou v rámci hlavních oslav událostí z roku 1917 a včera tu také posvětil novou baziliku Nejsvětější Trojice. Původní svatyně už nestačila obrovským davům. Ročně toto poutní místo navštěvuje na 5 miliónů věřících.

Nová bazilika, jejíž základní kámen požehnal Jan Pavel II. v březnu 2004, stála 70 miliónů euro, které pocházejí především ze zdejších sbírek věřících. Projektoval ho řecký pravoslavný architekt Alexandros Tombazis, který řekl katolické agentuře Ecclesia, že se stavbou kostela ?neměl žádný problém? z hlediska vyznání. Dříve také navrhl mešitu v Dubaji. Uměleckou výzdobu chrámu vytvořil otec Ivan M. Rupnik ze Slovinska, který je také autorem mozaik v kapli Redemptoris Mater v apoštolském paláci ve Vatikánu. Nová bazilika má kruhový půdorys o průměru 125 metrů a je 18 metrů vysoká. Uvnitř ji nepodpírají žádné sloupy, ?aby nic nebránilo pohledu na svatostánek?, vysvětluje Alexandros Tombazis. Kříž, který nad kostelem ční, má 34 metrů a jeho horizontální břevno je dlouhé 17 metrů. Presbytář, pokrytý ručně vyrobenými dlaždicemi, které jsou zdobené čtyřmi druhy zlata, je se svými 500 metry čtverečnými největší na světě. V kostele je 8.800 míst k sezení, z nichž 5.600 je v centrální části. Původní Kaple Zjevení, která stojí přímo na místě mariánského zjevení, nabízí místo k sezení pouhým 600 lidem. Chrám má 13 bran. Bočních 12 bran, zhotovených z bronzu, je věnováno 12 apoštolům. Hlavní brána má 64 metrů čtverečných a jsou na ní motivy Boha v Trojici.

V kostele budou sochy Jana Pavla II., Pavla VI., Pia XII. a biskupa José Alves Correia da Silva.
V takzvané zóně smíření je 64 zpovědnic a tři vnitřní kaple.
?Chtěli jsme jednoduchý kostel, který by ladil s už existující stavbou,? říká Serafim Silva, emeritní biskup diecéze Leiria-Fatima.
Elektřinou budou nový kostel Nejsvětější Trojice zásobovat solární panely, ty zatím ještě v povozu nejsou. Na stavě se podílelo na 3. 500 dělníků.

?Konverze, změna života, zřeknutí se hříchu - toto vše je Fatima,? řekl kardinál Tarcisio Bertone, který věřícím přinesl pozdrav Benedikta XVI.Ve svém kázání při mši, kterou sloužil dnes dopoledne položil důraz především na lásku Neposkvrněného srdce Mariina. ?Láska, která si podmanila srdce lidí?, řekl, ?jim dala naději a útěchu?. Pak pozval věřící k následování příkladu fatimských pasáčků, ale také Jana Pavla II, aby se svěřili do ochrany Neposkvrněného Srdce Mariina, ?útočiště a cesty, která vede k Bohu.?

?Bůh - řekl kard. Bertone - žádá úsilí i od nejprostších služebníků, od služebníků, kteří mají jen jediný talent: svou prostotu.? Závěrečnou část homilie potom kardinál Bertone věnoval výzvě, aby dnešní společnost uvažovala o křesťanských hodnotách:
?Žijeme v době, ve které mnozí chtějí křesťany umlčet a přitom se odvolávají na pravidla otevřené společnosti. Ve jménu společnosti, která je tolerantní a plná respektu, si jako jedinou společnou hodnotu zavádí popření každé opravdové a trvale platné hodnoty. Minimum, jež můžeme tváří v tvář těmto nárokům dělat, je bouřit se s odvahou apoštolů. Odpovězme jako oni: Nemůžeme mlčet o tom, co jsme viděli a slyšeli.?

Na dopolední bohoslužbě byli přítomni členové portugalského episkopátu, 350 tisíc poutníků, mezi nimiž byl také portugalský prezident Anibal Cavaco Silva.
Také nedělní dopolední eucharistickou bohoslužbu ve Fatimě bude slavit kardinál Tarcisio Bertone a na jejím konci se věřící pomocí telemostu spojí s náměstím sv. Petra ve Vatikánu, vyslechnou slova Benedikta XVI. a pomodlí se s ním modlitbu Anděl Páně.

Přímo z Fatimy telefonuje korespondent deníku Avvenire, Salvatore Mazza:
"Tady jsou od rána zavřeny všechny silnice a není možné projíždět. Je tu plno lidí. Oslavy tohoto 90. výročí jsou opravdu vřelé. Lidé se velmi těší z přítomnosti papežského legáta. Jsou tu samozřejmě lidé z celého světa. Je to událost světového, mezinárodního významu, která dokazuje, že úcta k Fatimské Madoně je rozšířena po celém světě.?

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.