Předseda CEI Mons. Bagnasco o papežském indultu misálu sv. Pia V.

18.9.2007 

Na zasedání stálé rady Italské biskupské konference přednesl včera na zahájení její předseda Janovský arcibiskup Angelo Bagnasco obsáhlou promluvu, ve které se mimo jiné věnoval aplikaci Motu propria Benedikta XVI. Summorum Pontificum jako ?opatření směřující ke sjednocení a větší horlivosti křesťanského společenství?. Předseda Italského episkopátu zdůraznil potřebu ?pohotovosti k neustálé spolupráci? s papežem Benediktem XVI. ?zejména, vynoří-li se ve veřejném mínění kritické a nepříznivé hlasy?.
Připomněl, že cíl zmíněného Motu proprio, jež se týká užití římské liturgie, která předcházela reformu z roku 1970, je ?zcela jasně duchovní a pastorační? a připomněl papežova slova, že ?zachovávání bohatství, které vyrostlo z víry a modlitby Církve je ku prospěchu všem? a že je nutné ?vyvíjet veškeré úsilí k tomu, aby všichni ti, kteří opravdu touží po jednotě, měli možnost v ní setrvat anebo ji znovu nalézt?.
Mons. Bagnasco pak upřesnil, že Římský misál promulgovaný sv.Piem V. a naposledy upravený bl.Janem XXIII. roku 1962 a Nový Římský misál vydaný Pavlem VI. roku 1970, nepředstavují ?dva různé rity?, ale ?dvojí užití jednoho a téhož ritu?, který ?chceme všichni stále více klást do středu církevní dynamiky jako příležitost k plnému smíření a živé jednotě samotné Církve?. Podle Janovského arcibiskupa, ?papež vybízí k zaujetí postoje inklusivního a nikoli opozičního?, protože ?v dějinách liturgie, jako i v životě církve existuje růst a pokrok, ale žádný zlom?.

Mons.Bagnasco dále zdůrazňuje, že jedině ?péče o jednotu církve v prostoru a čase zde představuje pohnutku Benedikta XVI., protože to je touha, která je vlastní Petrovu nástupci.? Předseda Italské biskupské konference potom vyzdvihl, že ?tato touha po jednotě musí hýbat každým křesťanem a každým pastýřem vzhledem k perspektivám, které se otevírají tímto papežským Motu proprio.
?Nikoli tedy hledání vlastního estetického luxusu, nevázaného na společenství, popřípadě namířeného proti druhým ? dodal Mons. Bagnasco ? ale vůle začlenit se hlouběji do Tajemství Církve, která se modlí a slaví, aniž by někoho vylučovala a vytvářela překážky jiným liturgickým formám nebo 2. vatikánskému koncilu?. ?Pouze tak se lze vyhnout tomu, aby opatření směřující ke sjednocení a větší horlivosti křesťanského společenství nebylo užíváno k jeho zraňování a rozdělování? ? dodal arcibiskup Bagnasco.

K otázce, která přitáhla tak silně pozornost i necírkevního prostředí, Mons. Bagnasco řekl, že má důvod být ?optimistou, pokud jde o docenění Motu propria v životě našich farností a poukázal přitom na to, že ?mnohé pesimistické obavy, které se zprvu vynořily, se záhy ukázaly jako neopodstatněné?. ?Smysl pro rovnováhu, který vždycky charakterizoval náš klérus a naši pastoraci,? uzavřel předseda Italské biskupské konference ? ?umožní za pomoci umírněného vedení biskupů najít správné způsoby, jak dát vyklíčit novému výhonku živé rostliny církevní liturgie, ba dokonce ji umožnit celkový vzrůst?.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.