List Benedikta XVI. uvádí do pohybu svědomí katolíků v Číně

30.7.2007 

Svatý otec zve k modlitbě za Církev v Číně ve svém misijním úmyslu apoštolátu modlitby na měsíc srpen: Za to, aby Církev v Číně stále více svědčila o své soudržnosti a společenství s Petrovým nástupcem. Generální sekretář Papežské misijní jednoty O.Vito del Prete komentuje pro Vatikánské rádio ohlasy na list Benedikta XVI. katolíkům v Číně:

Myslím, že média se zajímala hlavně o to, jakou linii zaujal Svatý stolec a čínská vláda na diplomatické rovině. Ve skutečnosti však papežův dopis směřuje do čínského společenství. Je třeba hledět na čínskou otázku církevní optikou. Je třeba očistit paměť, protože od roku 1948 vznikly a do dneška trvají obrovské problémy. Je potřeba zapomenout na to, že někdo přenáší nebo zaujímá postoj křesťanské identity v silné opozici k jiné části církve. A je třeba se vrátit ke společenství mezi všemi církvemi, nejenom Čínské, ale i ve světě a to v jednotě s papežem. A to je skutečnost především církevní, a nikoli politická.

Znovu nalezení této jednoty však znamená nějakým způsobem překonat překážku diplomatických vztahů, což přirozeně bude vyžadovat delší čas..
Je dobře, že Svatý stolec je zainteresován navázáním diplomatických vztahů. Nikoli však za každou cenu. To podstatnější co zajímá Církev, je, aby fungovalo společenství uvnitř, jak v čínském episkopátu, tak mezi katolíky v Číně, protože to je to vlastní jádro. Čína prochází velkými změnami. Ekonomickými, ale také sociálně-kulturními, což znamená, že si osvojuje novou identitu. V tomto smyslu musí Čínská církev čelit výzvám evangelizace, které existují v celém světě a v dnešní Číně především. A v tomto kontextu je třeba překonat rozdělení, protikladné soudy mezi oběma stranami a nenechat se ovlivňovat těmi orgány, které byly zřízeny státem, aby církev kontrolovaly. Ty nejsou styčným bodem. Jde tedy o proces, který probíhá především ve svědomí katolíků. Papež v to velice doufá, protože čínští katolíci mají katolické srdce jak na jedné, tak na druhé straně, a z tohoto velkého srdce se musí zrodit jednota.

A na cestě k tomuto opravdovému společenství má Církev v Číně zapotřebí modlitby všeobecné církve?
To je jeden z hlavních bodů, protože Papež stále říká, že ve skutečnosti tu nejde o otázku politických konvencí, ale o společenství mezi církvemi, a tato jednota je faktem nejen čistě církevním, ale patří Duchu svatému. Je zapotřebí znovu se věnovat modlitbě, kontemplaci a prosit Pána, aby celý lidský rod sjednotil, a aby dal tuto sílu katolíkům v Číně, aby mohli svá rozdělení opravdu překonat.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.