Modleme se za to, aby se všichni lidé cítili bratry

29.7.2007 

Benedikt XVI. před Angelus, Castel Gandolfo

Drazí bratři a sestry,
Včera jsem se vrátil z Lorenzaga a těší mne, že jsem nyní opět tady v Castel Gandolfo, v důvěrném prostředí tohoto krásného městečka, kde bych rád, dá-li Bůh, zůstal po zbytek letního období. Rád bych ze srdce znovu poděkoval Pánu za poklidné dny, které jsem mohl strávit na horách v Cadore, a jsem vděčný všem, kteří tento můj pobyt zorganizovali a pečlivě se o něj starali. Stejně srdečně chci pozdravit a vyjádřit svou vděčnost vám, drazí poutníci, a zejména vám, drazí obyvatelé Castel Gandolfa, kteří jste mne přijali se svou typickou vřelostí a diskrétně mne vždy provázíte během mého pobytu mezi vámi.

Minulou neděli jsem se pozastavil u tématu míru, když jsem připomněl ?Nótu?, kterou před 90 lety 1.srpna zaslal papež Benedikt XV. stranám bojujícím v 1.světové válce. Nyní mne vybízí další příležitost zamyslet se nad jiným důležitým argumentem, pojícím se k tomuto tématu. Právě na dnešek totiž připadá 50.výročí od okamžiku, kdy vstoupil v platnost statut Mezinárodní agentury pro atomovou energii (AIEA), která byla ustanovena s cílem ?povzbuzovat na celém světě k využívání atomové energie k mírovým účelům, ku prospěchu a prosperitě? (čl. II. Statut AIEA). Svatý stolec plně schválil tuto Organizaci, jejímž členem je od jejího založení a jejíž činnost nadále podporuje. Epochální změny, ke kterým došlo za posledních 50 let ukazují, že na nesnadné křižovatce, kterou lidstvo prochází, je stále aktuální a naléhavý závazek prosazovat nešíření jaderných zbraní, podporovat postupné a smluvní nukleární odzbrojení a mírové a bezpečné užití jaderných technologií k autentickému rozvoji, respektujícímu životní prostředí a dbajícímu vždy na to obyvatelstvo, které je nejvíce znevýhodněno. Rád bych proto, aby snaha těch, kteří s rozhodností usilují o dosažení těchto třech cílů, došla úspěšného dovršení s tím, aby ?zdroje, které se tímto způsobem ušetří, mohly být použity v plánech rozvoje ku prospěchu všech obyvatel, zejména těch nejchudších? (Poselství ke Světovému dni míru, 2006, č.13). Je totiž dobré zdůraznit také při této příležitosti, že ?závody ve zbrojení musí být nahrazeny společným úsilím o využití zdrojů pro pravé cíle morálního, kulturního a ekonomického rozvoje s tím, že budou znovu definovány priority a hodnotové stupnice? (Katechismus katolické Církve, č.2438).

Svěřme znovu přímluvě Nejsvětější Panny naši modlitbu za mír, zejména za to, aby vědecké a technické poznatky byly stále více aplikovány se smyslem pro odpovědnost a společné dobro při plném respektování mezinárodního práva. Modleme se za to, aby lidé žili v míru, cítili se všichni bratry, syny jediného Otce: Boha.

Přeložil Milan Glaser

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.